Németek képezték ki Lukasenko rendőreit
A Tagesspiegel német lap belügyminisztériumi forrásokra hivatkozva azt állítja, a német rendőrség 2008 és 2011 között segítséget nyújtott Fehéroroszországnak a biztonsági erők kiképzésében. Nemcsak az Európa utolsó diktatúrájaként emlegetett államból érkeztek Németországba, de német tisztviselők is tartottak szemináriumokat Fehéroroszországban. Ott a belarusz erők közel négyszáz emberét tréningezték.
2006-ban az EU szankciókat vezetett be Lukasenko és több magas rangú tisztviselő ellen is. A büntetőintézkedéseket azonban két évvel később felfüggesztették, mert Lukasenkóék kiengedtek több politikai foglyot. 2008-ben a német kormány fel is vette a kapcsolatot Fehéroroszországgal, a németek azt hitték, a fehéroroszok végre nyitni fognak az Európai Unió és a Nyugat felé.
Az újság szerint ekkor több határőr is érkezett Németországba, akik a német házigazdával a repülőterek biztonságáról és az illegális bevándorlók elleni harcról beszéltek. Egy határőr-delegáció 2010-ben még a szövetségi rendőrség elit egységét is meglátogatta, állítólag itt a terrorizmus elleni intézkedésekről és a legbonyolultabb bűncselekmények kezeléséről volt szó.
A Tagesspiegel szerint a fehérorosz biztonsági erők száz tagja megfigyelőként a Castor-szállítmány elleni tüntetés feloszlatásánál is jelen volt. A szerelvény az atomerőművek hulladékát szállítja Franciaországba, majd feldolgozás után visszaviszik a szállítmányt a német Gorlebenbe. A szerelvény miatt minden évben nagy megmozdulásokra kell számítani, 2010-ben a vonat útjának biztosítása és a tüntetés feloszlatása volt a német rendőrség legnagyobb akciója. Körülbelül húszezer rendőr volt szolgálatban.
A részvétel célja az lett volna, hogy a fehérorosz „vendégek” is lássák, milyen az „átlátható” rendőri viselkedés. Ehelyett azonban megfigyelhették, hogy a német rendőrök brutálisan feloszlatják a tömeget, ellőnek több mint kétezer tölténnyi paprikasprayt, és vízágyút használnak a demonstrálók ellen. Az akció során több mint ötszázan megsérültek.
Ugyan ez korábban sem volt ritka, pár hónappal a gorlebeni megfigyelés után a fehérorosz erők brutálisan elbántak a Lukasenko elnök újraválasztása ellen tüntetőkkel. A szavazás után több mint hatszáz embert, köztük négy ellenzéki jelöltet tartóztattak le a tüntetések során.
A projektet közelről ismerő belügyminisztériumi forrás szerint az egyik fő téma volt a nagyobb események lebonyolítása is. 2014-ben Fehéroroszország szervezi a jégkorong világbajnokságot, ezért hasznos volt az az öt szeminárium, ahol a rendőrtiszteket arról oktatták, hogyan készült Németország a 2010-es bajnokságra.
A belügyminisztérium szóvivője pénteken meg is szólalt a nagy botrányt kavart ügyben. Philipp Spauschus szerint annak idején azt hitték, Minszk a demokrácia útjára lépett. Az együttműködés célja az lett volna, hogy a fehérorosz biztonsági erőket az EU-s standardhoz igazítsák. A kapcsolat azonban megszakadt, miután 2010-ben gyanús körülmények között újraválasztották Alexander Lukasenkót.