Német sajtó: Magyarország nem csak Orbánból áll
A Focus magazin internetes kiadása már csak mint „exköztársaság” utal Magyarországra. Miközben a kormány tagjai az Operában ünnepelték az új alkotmány életbe lépését, az utcán óriási stoptáblákkal vonultak az emberek, és azt skandálták: „Elég Orbán diktatúrájából!”
A német közszolgálati tévé (ARD) helyszíni riportot is készített, amely többek között beszámolt a kormány által megrendelt történelmi témájú festményekről, amelyekre – mint a tudósító fogalmaz – nem mertek pályázatot kiírni, inkább maguk választották ki a művészeket. Bemutatja azt az alternatív kiállítást is, amelyet fiatal alternatív művészek rendeztek a saját alkotmányértelmezésükről. Az ARD riportjában megszólaltat több tüntetőt is, egyikük arról beszél: szeretné megmutatni a világnak, hogy Magyarország nemcsak a jelenlegi kormányból és Orbán Viktorból áll, hanem vannak itt normális emberek is.
Kritikusai szemében Magyarország új alkotmánya a demokrácia felszámolásának eszköze – írja az Opera előtt tartott hétfő esti ellenzéki demonstrációról a Süddeutsche Zeitung. A legnagyobb példányszámú német napilap írása szerint amíg a kormány bent ünnepelt, az épület előtt több tízezer ember gyűlt össze és követelte Orbán Viktor miniszterelnök lemondását. A demonstráció több szónoka szerint a magyarok azután is köztársaságnak tartják országukat, hogy az új alkotmányban rögzített név szerint az Magyarország, és nem Magyar Köztársaság.
A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent cikk idézi Majtényi László volt adatvédelmi biztost, aki úgy fogalmaz: „Az Operában a képmutatás volt a vendég, míg kint a utcán az alkotmányosság erénye uralkodik”. Az FAZ emlékeztet rá, hogy az új alkotmány az 1989-es, Magyarországot a nyugathoz kötő alaptörvényt váltja fel. Bár ez is biztosítja az alapjogokat, de az alkotmánybíróság jogkörét szigorúan megnyirbálta, és az igazságszolgáltatást is korlátozza. Számos magas rangú tisztviselőt, akit az Orbán-kormány nevez ki, hosszú időre bebetonoz.
A Handelsblatt, az üzleti körök lapja emlékeztet rá, hogy a kormányt már José Manuel Barroso bizottsági elnök és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is figyelmeztette. Magyarország 2008-ban szorult már egyszer az EU és az IMF segítségére. Ahhoz, hogy idén elviselhető kamatfelárral tudja államkötvényeit kibocsátani, vissza kellene nyernie a piacok bizalmát.