Német rádió: az EU sem tudja leállítani Orbán veszélyes száguldását

A közszolgálati Deutschlandfunk szerint az Európai Bizottságnak és a nagy, konzervatív európai pártcsaládon belüli Orbán-barátoknak hamarosan hatalmas problémájuk lesz: a magyar kormányfő kurzusa folyamatosan ütközik az Európai Unió alapelveivel.

A Deutsclandfunk Nincs ok a derűlátásra, különösen nincs az eufóriára – A magyar Alkotmánybíróság Orbán Viktor jogszabályváltoztatásait állította le címmel közölte Gerwald Herter kommentárját.

Herter felidézi, hogy a büntetőjogi eljárásrend, a vallásokról és egyházakról szóló törvény, valamint a hevesen vitatott médiatörvény lényegi szabályainak fontos változtatásairól van szó: a magyar Alkotmánybíróság döntésével fontos jelzést adott. A bírák megmutatták, hogy egy demokráciában még akkor is vannak határok, és kell lenniük ilyeneknek, ha egy olyan kormányfő, mint Orbán Viktor, kétharmados többségre hagyatkozhat a parlamentben.

A legfrissebb budapesti fejlemények miatt a derűlátás vagy optimizmus azonban abszolút nem lenne helyénvaló – hangzik a kommentár. Sem a magyar alkotmánybírák, sem a brüsszeli Európai Bizottság nem tudja leállítani Orbán veszélyes száguldását. Népszerűségi adatai jelenleg csökkennek, de Orbán ennek ellenére hatalmon akar maradni, és ezért jó előre építkezik – minden lehetséges szinten. Már rég nem egyszerű törvényekről van szó. Bírálói „kultúrharcról” beszélnek.

Egy „demokratikusan választott kormány” azon van, hogy „szelíd diktatúrát” rendezzen be – szólaltatta meg a Deutsclandfunk Konrád György írót, aki a napi politikai viszályok felett áll. A Népszava című budapesti napilap – jegyzi meg Herter – még azt is lehetségesnek tartja, hogy Orbán – tekintetét a saját céljaira szegezve – szükség esetén elhagyja az Európai Uniót. Azokat a leveleket ugyanis, amelyeket Orbán és miniszterei az utóbbi hónapokban Brüsszelből kaptak, a kormányfő alighanem póráznak, a magyar belügyekbe való aránytalan beavatkozásnak tekinti.

„Az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csak a múlt hét végén szakította meg az újabb hitelekről szóló előzetes tárgyalásokat. Pedig Budapestnek mintegy 20 milliárd euróra van szüksége! A magyar kormány nem kész garantálni a jegybank függetlenségét, ellenkezőleg: egy új jegybanktörvénnyel Orbán nyilvánvalóan a bank hivatalban lévő elnökét, Simor Andrást akarja hidegre tenni. Neki mások az elképzelései a pénzpolitikáról, mint az uralkodó Fidesz-politikusoknak.”

„Az Alkotmánybíróság élére már amúgy is új elnököt választott a parlament, az új magyar alkotmány 2012. január 1-jén lép életbe. Egyebek mellett ezért is kapott a budapesti kormány az adventi időszakban már megint levelet Brüsszelből. Reding uniós igazságügyi biztos aggódik, mert az új magyar igazságügyi hatóságot, pontosabban annak elnök asszonyát tették meg egyedül illetékesnek az új bírák kinevezésében.    
Színházakban és múzeumokban, a központi, túlzott hatalommal felruházott médiahatóságnál vagy az éppen most oly fontos jegybanknál: Orbán mindenhová megbízható szövetségeseket igyekszik helyezni. Azon van, hogy lebontsa a hidakat, amelyeken ő maga hatalomra jutott.

Az Európai Uniónak, a brüsszeli Bizottságnak és a nagy, konzervatív európai pártcsaládon belüli Orbán-barátoknak hamarosan hatalmas problémájuk lesz: Orbán kurzusa folyamatosan ütközik az Európai Unió alapelveivel” – vonja le a következtetést Herter.

 

A lapszemléért köszönet a Galamusnak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.