'Német kormányfőt, magyar államfőt Romániában!'
Csütörtök estétől kezdve a román sajtó folyamatosan azt sugallta, hogy az RMDSZ elárulni készül Johannist és az őt támogató több mint 65 százalékos parlamenti összefogást, és át készül állni a Demokrata-Liberális Párt (D-LP), illetve Traian Basescu államelnök oldalára. Kijelentésével Markó gyakorlatilag ezeket a híreszteléseket cáfolta.
Az RMDSZ-elnök leszögezte: az RMDSZ és a többi nemzeti kisebbség számára rendkívül fontos, szimbolikus értékű üzenet volt annak, hogy a pártok többsége nemzeti kisebbségi személyt jelölt Románia miniszterelnökének.
Markó nem zárta ki a Basescu által szorgalmazott nemzeti egységkormány lehetőségét és esélyét sem, azzal a feltétellel, hogy annak élén Johannis álljon. "Remek lenne, ha Romániának német miniszterelnöke és fiatal magyar államelnöke lenne, Kelemen Hunor személyében" - mondta Markó, kedélyesen hozzátéve, hogy ezáltal az ország sok gondja oldódna meg, a nagy haszon azonban a mentalitásbeli változásban mutatkozna meg.
Markó közölte: az RMDSZ tudatában van annak, hogy a mérleg nyelvét képezi, s elsődleges érdeke a mérleget az ország politikai stabilitása biztosításának oldalára billenteni.
A Basescu által megbízott Lucian Croitoru pénteken egyik ellenzéki párttal sem kezdeményezett tárgyalásokat az új kormány megalakítása érdekében. Az államfő viszont bejelentette: ha Croitoru nem szerzi meg a parlamentben a többség bizalmát, második alkalommal politikust kér majd fel a kormányalakításra, mégpedig a 2008-as választások nyomán a legtöbb parlamenti hellyel rendelkező párt részéről. A D-LP akkor egyetlen mandátummal szerzett többet, mint fő ellenfele, a Szociáldemokrata Párt (SZDP), csakhogy most a D-LP 65 százalékos többséggel áll szemben - mindeddig egyedül.
Bukaresti politikai elemzők azt állítják, hogy Basescu előrehozott választásokra játszik.