Német kampánytéma félresikerült NATO-légicsapásból
A tálibok, illetve az általuk elrabolt üzemanyag-szállító járművek elleni légicsapás halálos áldozatainak pontos száma egyelőre nem ismert. Német források több mint 50 halottról beszélnek, más források azonban nem tartják kizártnak, hogy az áldozatok száma megközelítheti a 150-et is.
Franz Josef Jung német védelmi miniszter szombaton hivatalosan is elismerte, hogy a NATO-légicsapást a Bundeswehr kunduzi kontingens-parancsnokainak kifejezett kérésére - sőt utasítására - hajtották végre. Nyilatkozatában a miniszter védelmébe vette a német parancsot, emlékeztetve arra: a tálibok az elmúlt időszakban több alkalommal is megtámadták az Afganisztánban állomásozó német erőket és kilátásba helyezték, hogy a szeptember végi Bundestag-választások közeledtével újabb hasonló támadásokat hajtanak végre. Jung azt hangoztatta: a Bundeswehr most is azt gyanította, hogy a tálibok a német egységek ellen készülnek katonai akcióra.
A miniszter nem erősítette meg azokat az értesüléseket, amelyek szerint a péntek hajnali csapás számos polgári áldozatot is követelt, utalt ugyanakkor arra, hogy ezzel kapcsolatban azonnali vizsgálatot rendelt el.
Szombati sajtóértesülések szerint a Bundeswehrt, illetve közvetve a német védelmi minisztériumot a NATO vezette biztonsági erők, az ISAF részéről máris bírálatok érték amiatt, hogy a NATO-támadás kezdeményezése előtt nem mérték fel kellően a helyzetet, így egyebek között azt sem, hogy tartózkodnak-e polgári személyek a térségben. Jung ezt cáfolta, gondosan ügyelve arra, hogy Afganisztánnal kapcsolatban még a 'háború' kifejezést is elkerülje. A miniszter - a Bundeswehr szerepvállalása kapcsán - ehelyett egyfajta, a stabilizációt célzó bevetésről beszélt.
A történtek a lehető legrosszabbkor jöttek a választások előtt álló Németország, a kormánykoalíció és leginkább - az afganisztáni bevetés mellett főként kitartó - konzervatívok számára. Az ellenzéki pártok vezető politikusai máris élesen bírálták a kormányt és különösen a védelmi minisztériumot, felróva, hogy a Bundeswehr a NATO-szerepvállalással kapcsolatban nem rendelkezik megfelelő stratégiával. Hevesen támadták Jung minisztert, amiért a légicsapásról csak 15 órával később és egy 16 soros közleményben tájékoztatta a képviselőket. A Baloldal pártja megerősítette, hogy követeli az azonnali német kivonulást.
Megfigyelők szerint az Afganisztánban történtek felkavarhatják azt az állóvizet, amely a választási kampányt mostanáig jellemezte. Ezt jelzi, hogy a szociáldemokraták - amelyek a konzervatívokkal együtt az afganisztáni bevetés fő támogatói voltak - óvatosan sürgetni kezdték egyfajta kivonulási menetrend kidolgozását.
Szombat délelőtti berlini értesülések szerint néhány órával korábban Kunduz tartományban tálibok egy német járőr ellen indítottak támadást. Két német katona állítólag megsebesült. Mindez felerősítette azokat az aggodalmakat, hogy az elkövetkező napokban németellenes tálib megtorlás várható.
A légicsapás miatt az Európai Unió külügyminiszterei bírálták a NATO-t szombati stockholmi találkozójukon. A külügyminiszterek egyebek között éppen arról tanácskoznak a svéd fővárosban, hogy milyen módszerekkel lehetne hatékonyabban stabilizálni a helyzetet az országban, és letörni a tálib lázadást. Az ilyen támadások semmivé teszik azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel meg akarják nyerni az afgán lakosság "szívét, lelkét" - mondták.
Arra a kérdésre, hogy az EU mit tud tenni a helyzet javítására, Bernard Kouchner francia miniszter azt mondta: "Nehéz erre válaszolni, de leginkább együtt kell működni az afgán néppel, nem pedig bombázni őket, nem csak bombázni őket".Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter tűrhetetlennek és katasztrofálisnak nevezte a támadást. "Nagyon nehéz megérteni és elfogadni, hogy miért kell ilyen gyorsan dönteni egy légi csapásról" - mondta. David Miliband brit külügyminiszter szerint az ilyen esetek veszélybe sodorják a Nyugat afganisztáni misszióját.