Némasági fogadalmat tettek a RAF-tagok
Az egykori RAF terrorista az elmúlt években békésen és visszavonultan élt Berlin egy jómódú negyedében, ha a lapoknak hinni lehet, állami nyugdíjból. Egészen tavaly decemberig, amikor ismét letartóztatták az 1977 április Buback-gyilkosságban való részvételért. A német sajtó abban reménykedik, hogy több mint harminc év után végre fény derülhet a rejtélyre: ki húzta meg a ravaszt azon az áprilisi napon?
Siegfried Buback német államügyészre, sofőrjére és egy bírósági alkalmazottra egy motorkerékpárról nyitottak tüzet a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) tagjai, amikor autójuk egy piros lámpánál állt meg Karlsruhéban. Mindhárman meghaltak. Verena Becker sokak szerint minimum szemtanúja volt a gyilkosságnak, de egyelőre nem hajlandó semmit sem mondani. Az ügyben rengeteg a spekuláció: szinte tényként kezelik, hogy Becker megállapodott a még életben levő RAF-os társaival, hogy senki sem adja ki a szükséges információkat. A Buback merényletért 1980-ban három másik RAF-tagot vettek őrizetbe, és életfogytiglani börtönre ítéltek őket. Beckert egy másik lövöldözésért néhány hónappal a merénylet után tartóztatták le: őt is életfogytiglanra ítélték, ám 1989-ben kegyelmet kapott. A legtöbb RAF-tag hozzá hasonlóan kegyelemmel szabadult.
2009 augusztusában azonban váratlanul új lendületet kapott a nyomozás: DNS nyomokból és Becker leveleiből kiderült, hogy minden bizonnyal ott volt a Buback-merénylet helyszínén. Az államügyészség szerint nem ő lőtt, de minimum tettestárs volt az ügyben. Michael Buback, a meggyilkolt államügyész fia viszont állítja, 21 szemtanú bizonyítja, hogy a motor hátsó ülésén egy törékeny nő ült - pont mint Becker. A lövéseket is ő adhatta le. Ám - Buback szerint - a német igazságszolgáltatás védi Beckert, mert annak idején információkkal segítette az alkotmányvédelmet. Az ügyben várhatóan decemberben hoznak ítéletet.