Nem tartanak az oroszok Líbiába

Nagy akció helyett az orosz flotta vízellátási gondokkal küzd. A Líbiában rekedt orosz állampolgárokat Moszkva már kihozatta. A több mint félezer orosz mellett kétszáz külföldit evakuált Tripoli repülőterén keresztül az orosz Rendkívüli Ügyek Minisztériumának repülőgépe a múlt héten.

Nem mennek orosz hadihajók Líbiába – jelentette ki a Krím-félszigeten állomásozó orosz fekete-tengeri flotta hivatalos képviselője, cáfolva azokat az ukrán sajtóértesüléseket, amelyek szerint 250 tengerésszel a fedélzetén a flotta egyik hajója – hasonlóan az amerikai, brit és német haditengerészethez – a káoszba süllyedt észak-afrikai ország partjaihoz indult.

– Nincs ilyen feladata a flottánknak – mondta Vjacseszlav Truhacsov.

A Líbiában rekedt orosz állampolgárokat Moszkva már kihozatta. A több mint félezer orosz mellett kétszáz külföldit evakuált Tripoli repülőterén keresztül az orosz Rendkívüli Ügyek Minisztériumának repülőgépe a múlt héten.

Az Ukrajnához tartozó Szevasztopolban működő orosz flottának a távoli Líbiánál sokkal közelebbi gondja akadt: az ukrán szolgáltatók tartozásra hivatkozva csütörtökön részlegesen leállították a bázis vízellátását. A vezetékek blokkolása egyelőre a parancsnokság épületét érinti. Az orosz fél az elszámolás technikai problémáival magyarázza a két hónapos elmaradást, az ukrán szolgáltatók azonban nem zárják ki, hogy hamarosan a fűtés és a gázellátás leállítása is bekövetkezhet, miután az orosz flotta kétmillió dollárral tartozik Szevasztopolnak.

Az elmúlt években a bázis komoly vita tárgya volt Moszkva és Kijev között. A 2017-ig érvényes szerződést azonban a Moszkvával hűvösebb viszonyban lévő Viktor Juscsenko elnök tavalyi leköszönése után utódja, Viktor Janukovics 2042-ig meghosszabbította. A Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel kötött megállapodás értelmében Kijev évi 98 millió dollár bérleti díjat kap Moszkvától, valamint 30 százalékos – de legfeljebb 100 dolláros – kedvezményt az Oroszországból érkező földgázra ezer köbméterenként. Számítások szerint az ukrán költségvetés ezzel évi négymilliárd dollárt spórolhat meg a földgázexporton, ami miatt Vlagyimir Putyin orosz kormányfő rendkívül drágának nevezte a tavaly áprilisi megállapodást. Igaz, azt az ukrán ellenzék is kifogásolta, mivel az orosz flotta bázisának további fenntartásával Kijev lényegében elállt a még Juscsenko által támogatott NATO-tagság tervétől.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.