'99-100 százalék, hogy a Moszad gyilkolt Dubajban'

"99, ha nem 100 százalékban biztos vagyok benne, hogy a Moszad áll a gyilkosság hátterében" - jelentette be Dahi Khalfan Tamim, Dubai rendőrfőnöke.

Szorul a hurok a zsidó állam titkosszolgálata körül, a kettős izraeli-brit állampolgárok személyazonosságának felhasználása, a leszámolás módszerei mind a Tel Aviv melletti Herzliában működő Moszad központra utalnak.

A porszem akkor csúszott a gépezetbe, amikor palesztin kérésre több mint egy héttel Mahmoud al-Mabhouh dubai szállodai halála után nyomozni kezdtek, dacára a látszólag természetes szívrohamnak, s a szándékosan a szobában elhelyezett gyógyszereknek. A mindenütt jelenlévő térfigyelő kamerák elemzése bebizonyította, hogy emberölés történt: jelenleg úgy vélik egy 18 tagú profi kivégzőosztag végzett a gázai Hamas vezetővel, az Izz ad-Din al-Qassam Brigádok egyik alapítójával, aki az iráni rakéták Gázába juttatását intézte.

Napjainkban a Moszad új kihívásokkal szembesül, a modern biztonsági technológiák megjelenése megnehezíti munkájukat. A dubai reptéri kamerák állítólag lefényképezték a merénylők szemének íriszét is, ami ellehetetleníti további bevetésüket azokon a helyeken, ahol a személyazonosságot ezen eszközzel ellenőrzik.

Izraelben a malőr nyomán Meir Dagan Moszad főnök lemondását feszegetik, ahogy 1997-ben az akkori félresikerült, Khaled Massal Hamasz vezető elleni merénylet után történt, amikor az akkoriban szintén hivatalban lévő Netanyahu menesztette Dany Yatom Moszad igazgatót. De akkor Ammanban egyértelmű volt a lebukás, hiszen elfogták a Moszad két ügynökét, s Izrael kénytelen volt elismerni szerepét, átadni az ellenmérget, s kiengedni börtönéből Ahmed Jasszin sejket. Cserébe kiszabadultak a müncheni olimpiai vérengzés után életre hívott "kidon" vagyis szurony nevű kivégzőegység tagjai, akik a zsidó állam messzire nyúló ökleként a világ különböző részein csapnak le immáron évtizedek óta.

Viszont amíg Dubainak nincsenek egyértelmű bizonyítékai, addig az izraeli vezetés nem kényszerül a történtek hivatalos beismerésére, s a Moszad nyolcadik éve közmegelégedéssel működő vezetője is maradhat a helyén, hiszen menesztése ezúttal a felelősség nyílt felvállalását jelentené.

London a brit útlevelekkel kapcsolatos csalás végére kíván járni

Egy hónapnak kellett eltelnie ahhoz, hogy a Mahmúd al-Mabhúh elleni dubai merénylet a brit lapok címoldalára kerüljön. Amiért Londont a filmvászonra kívánkozó látványos gyilkosság részletei különösen aggasztják, az az a tény, hogy az immár tizennyolc gyanúsított közül hatan Izraelben élő, ártatlan, a dologról mit sem tudó brit állampolgárok útlevelével, pontosabban ellopott és hamisított személyazonosságával érkeztek az emirátusba, majd távoztak onnan.

Az érintett britek több évvel ezelőtt vándoroltak ki Izraelbe. Találni közöttük 54 éves, háromgyermekes, nemrégiben négyszeres bypass műtéten átesett apát, akit "sokkolt, hogy fényképe világszerte nyilvánosságra került, terrorizmussal gyanúsítják, miközben csak rá kell nézni, mennyire nem kém-anyag". Egy a The Times napilap által megkeresett 31 éves számítástechnikai szakembernek, aki három-négy éve él a zsidó államban és két kisgyermeke van, "kisebb dolga is nagyobb annál, mint hogy ilyen dolgokba keveredjen".

A brit hatóságok szerint a hamis útlevelek részleteit, az izraeli törvényeket megsértve azok jogos tulajdonosainak dokumentumaiból másolta ki a szállodai személyzet, vagy az útlevélellenőrzés egyik tagja, amikor ténylegesen külföldre utaztak.

Csütörtök reggel David Miliband képviseletében Sir Peter Ricketts vezető diplomata megbeszélésre hívta meg - hangsúlyozottan nem "berendelte" - a londoni izraeli nagykövetet. Ron Posnor láthatólag kényelmetlenül érezte magát, amikor a Foreign Office előtt várakozó újságírókkal közölte, "nem tudott további információkkal szolgálni Sir Peternek".

Maga a brit külügyminiszter beszédesebb volt, amikor később elmondta: "Világossá tettük, mennyire komolyan vesszük az útlevelekkel való visszaélés gyanúját. Minden alkalmat megadunk Izraelnek, hogy megossza velünk ismereteit". Az ügybe immár a SOCÁ-t, a Súlyos Szervezett Bűnügyeket Vizsgáló Hivatalt is bevonták.

Londonhoz hasonlóan Dublinban is külügyminisztériumi meghívást kapott az izraeli nagykövet. Hírek szerint Zion Evrony kétszer annyit időt töltött vendéglátójával, mint brit hivatali megfelelője, de ő is csak annyival csillapította a sajtó kíváncsiságát, hogy "elmondta a diplomáciai kar vezetőjének, David Cooney-nak, nem tud semmit arról, hogyan kerülhetett három hamisított ír útlevél az állítólagos gyilkosokhoz".

A The Daily Telegraph napilap idéz egy magas rangú londoni külügyminisztériumi tisztviselőt, aki szerint "amennyiben Izrael felelős a dubai kivégzésért, súlyosan veszélyezteti a két ország közötti fontos titkosszolgálati információcserét. Nagy-Britannia a múltban már megszakította kapcsolatait a Moszaddal, és ez megismétlődhet, ha kiderül, hogy az ügynökség szembehelyezkedett a brit érdekekkel".

 

Három gyanúsított a dubai reptéren készített biztonsági felvételen
Three suspects in the killing of Hamas militant, Mahmoud al-Mabhouh are shown in this CCTV handout from Dubai police February 15, 2010. Israel's foreign minister said on Wednesday the use of the identities of foreign-born Israelis by a hit squad suspected of killing Hamas militant, Mahmoud al-Mabhouh, in Dubai did not prove the Mossad spy agency assassinated him. Men with the same names as seven of the 11 suspects whose European passport photos were distributed by Dubai live in Israel, and those reached by reporters insisted their identities had been stolen and noted the pictures were not a match. Handout dated February 15, 2010. REUTERS/Dubai Police/Handout (UNITED ARAB EMIRATES - Tags: CRIME LAW POLITICS) QUALITY FROM SOURCE FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.