Nem minden románnak ünnep Trianon
Az írás sorra veszi a magyar történelemnek azokat a mozzanatait, amelyek a románok szerint tévesek. A gyulai Nicolae Bălcescu Líceum diákjai azt tanulják, hogy a románok három hullámban érkeztek a mai Magyarország területére. Valamennyien jobbágyok voltak, és jobb életkörülményeket kerestek. Csak a makedorománok voltak tehetősebbek – sorolja a „hibákat” az Adevarul, megjegyezve, hogy a gyerekeknek mindezt egy vadonatúj tankönyvből tanítják, amelyet ebben az iskolai évben vezettek be.
A lap által megkérdezett szakértők szerint a magyarok elferdítik a történelmet, hiszen tagadják a románok kontinuitását. – Ráadásul ez a szemlélet meggyökerezett a magyarországi románok körében – sajnálkozik a cikkíró, aki a hivatkozott szakértők közül név szerint mindössze Marius Diaconescut említi.
Diaconescu a magyar közvélemény előtt a székely történelemkönyvet illető bírálatai nyomán vált ismertté, amúgy egyike azoknak a fiatal román történészeknek, akik szakítottak a nemzeti-kommunista történetírással. A napokban például azzal vívta ki román honfitársainak a haragját, hogy egy interjúban tisztázta: a hivatalos román történetírás évtizedeken keresztül tévesen állította, hogy a magyarok ezer éven át elnyomás alatt tartották a románokat.
A történész magyarországi kollégáinak többek közt azt rója fel az Adevarul szerint, hogy tagadják vagy a legjobb esetben is elhallgatják Hunyadi János és Mátyás király román származását.
A riport kitér Trianonra is, és ezzel kapcsolatban idézi a Gyulán szerkesztett Foaia Romaneasca román nyelvű lap főszerkesztőjét. Eva Iova szavaiból kiderül: a magyarországi románok a magyarokéhoz hasonló traumaként élték meg Trianont, amikor Erdély és a Bánság nagy része Romániához csatlakozott, ők viszont a határ másik oldalán rekedtek. „Miközben a magyarok számára Trianon élő seb, és nekünk, románoknak ünnep, a magyarországi románokat szomorúsággal tölti el” – válaszolja meg az Adevarul a kérdést, hogy a magyarországi románok számára miért „az év legszomorúbb napja” december elseje, amikor az anyaországban a nemzeti ünnepet tartják.