Nem lehetett volna megelőzni az iskolai mészárlást
Az 1999-es columbine-i iskolai lövöldözés óta az amerikai iskolák több millió dollárt költenek fémdetektorokra, biztonsági kamerákra, és részletes terveket dolgoznak ki vészhelyzetekre. A pénteki newtowni ámokfutást azonban sehogy sem tudták volna megelőzni, állítják biztonsági szakértők.
A húszéves Adam Lanza pénteken a Sandy Hook általános iskolában nyitott tüzet 5-10 éves gyerekekre. Húsz kisgyereket és hat felnőttet ölt meg, majd végzett magával is.
- Az iskola csak akkor tudott volna védekezni, ha pontosan tudja, jönni fog ez az ember – mondta a Reutersnak Bill Bond iskolai biztonsági szakértő, aki maga is volt iskolaigazgató, és át is élt egy iskolai lövöldözést 1997-ben, amikor West Paducah város gimnáziumában egy diák a reggeli ima közben kezdett lőni, és megölt három gyereket. A férfi 2000-ben vonult nyugdíjba, azóta iskolabiztonsággal foglalkozik, együtt dolgozik iskolaigazgatókkal és diákokkal is.
A coloradói Columbine-ben szerinte más volt a helyzet: ott két diák nyitott tüzet iskolatársaira, itt a merénylő egy felnőtt volt, a helyi közösség tagja. A szakértő szerint éppen ezért ezt a mészárlást tévesen nevezik iskolai lövöldözésnek, inkább ahhoz hasonlít, ami Aurorában történt, amikor egy fegyveres férfi a legújabb Batman-film közben kezdett el lőni.
Egyelőre nem tudni, hogy a newtowni iskolában milyen biztonsági szabályok voltak érvényben, de az biztos, hogy külsősök nem igazán mehettek be, fél 10-kor pedig bezárták az ajtókat. A lövöldözés viszont állítólag ezután történt.
A szakértő szerint a tanárok és a diákok sehogyan sem tudják megvédeni magukat, ha valaki lőni kezd. A gyilkost a biztonsági őr vagy a bezárt ajtó sem állíthatta volna meg. Kenneth Trump, a Nemzeti Iskolabiztonság és Biztonsági Szolgálatok tanácsadó cég elnöke elmondta, az iskoláknak inkább keresniük, várniuk kell ezeket a magányos farkasokat, százszázalékos biztonságot pedig senki sem tud biztosítani. Azt azonban hangsúlyozta: Columbine után a veszély csökkent, főleg a tanárok és diákok figyelmének köszönhetően, sokszor utóbbiak húzzák keresztül a merénylő számításait.