Nem kell tartaniuk a briteknek a kelet-európaiaktól?
Megnyugtathatja a brit közvéleményt a BBC év elején készített és hétfőn nyilvánosságra hozott felmérése, melynek keretében a közszolgálati óriás ezer-ezer személyt kérdezett meg Romániában és Bulgáriában. Az eredmény szerint a munkaképes korban lévő románoknak egy, a bolgároknak pedig 4,2 százaléka gondolkodik azon, hogy a szigetországban helyezkedik el már 2013-ban, vagy a jelenlegi korlátozások feloldása után, 2014-ben.
Ha a munkavállalók valóban felkerekednének, akkor Romániából több mint 150 ezren, Bulgáriából pedig közel 200 ezren érkeznének a La Manche-csatorna túlsó partjára. A közvélemény-kutatásból ugyanakkor az is kiderül, hogy konkrét terve nagyon keveseknek van, ez a megkérdezett bolgárok 1,2, illetve a románok 0,4 százalékára jellemző.
Minden tíz, Nagy-Britanniáról álmodó bolgár és román dolgozó közül hét állna el az utazástól, ha a brit konzervatív-liberális koalíció szigorítási tervei törvényerőre emelkednének. A korlátozások különösen az egészségügyi és a lakhatással kapcsolatos juttatásokat érintenék. A megkérdezettek közül pedig nagyon sokan csak abban az esetben indulnának útnak, ha egy nagy-britanniai vállalattól konkrét ajánlatot kapnának.
A BBC előrejelzése kicsit konkrétabb, mint az az április elején közzétett tanulmány, melyet a londoni külügyminisztérium megbízásából az Országos Gazdaság- és Társadalomkutatási Intézet (NIESR) állított össze. Az agytröszt magára haragította a briteket, miután nem tartotta megjósolhatónak az új bevándorlás mértékét, mégis elképzelhetőnek vélte, hogy a bolgár és román munkavállalók tömegei megterhelik majd a közellátást, különösen az iskolákat.