Nem írta alá a szélsőségesek elleni nyilatkozatot a cseh elnök
A neves közéleti személyiségek hangsúlyozzák, hogy az alkotmányos rend megőrzésére tett esküjükhöz híven elítélik az újnáci és más szélsőséges csehországi megnyilvánulásokat, a közéletben eluralkodó gyűlölködést és agresszivitást. Személyes példamutatásukkal is minden tőlük telhetőt megtesznek az etnikai felsőbbrendűséget, a faji megkülönböztetést hirdető nézetek, valamint az egyéb aggasztó jelenségek visszaszorítása érdekében. Ugyanilyen közéleti kiállásra kérik a polgárokat is.
Lapunk megkeresésére Miroslav Mares, a csehországi szélsőségesekkel foglalkozó politológus fontosnak nevezte a dokumentumot. Ugyanakkor meglepődött azon, hogy Václav Klaus államfő nem írta alá a nyilatkozatot. - Az is különös, hogy Václav Havel mellett ott szerepel Vojtech Filip kommunista pártelnök neves is – tette hozzá.
Érdeklődésünkre Radim Ochvát a prágai elnök iiroda kommunikációs igazgatója nem volt hajlandó kommentálni a cseh államfő döntését. Sabina Toncevová, volt cseh elnök titkárságvezetője szerint minden aláíró maga dönti el, mennyire őszintén gondolja a szélsőségesek elleni harcot. Vera Karasová, a hazájában jelenleg is harmadik legnépszerűbb politikai tömörülés, a Cseh-és Morvaországi Kommunista Párt (KSCM) szóvivője azzal érvelt, hogy nemrég megszakították a kapcsolatot a radikális ifjúsági és más baloldali szervezetekkel.
Márciusban a cseh kabinet tárgyalta meg a Belbiztonsági Információs Szolgálat (BIS) jelentését, amely szerint a cseh újnácik és más szélsőségesek immár nem amatőrök, s nem is baseball-ütőkkel hadonászó bőrfejűek, hanem célirányosan szervezett érdekcsoportok, amelyek egyre tudatosabban és kifinomultabban használják ki a joghézagokat, s immár egyértelműen beférkőztek a politikai színtérre. A Topolánek-kabinet elfogadta a csehországi szélsőségesek elleni fellépések stratégiáját, amelynek részeként több megyei rendőrségen különleges alakulatokat hoztak létre, amelyeket elsősorban a törvénytelen megmozdulásokon és újnáci rendezvényeken vetnek be.
E hét elején több szélsőséges párt honlapjain megjelent újnáci, antiszemita és más gyalázkodó szövegek miatt – amelyek néhány rendezvényen is elhangoztak - a nyomozók házkutatást tartottak az érintett tömörülések vezéreinél, többet közülük pedig előállítottak és kihallgattak. Lapunk megkeresésére Pavel Hanták, a rendőrség szervezett bűnözés elleni alakulatának szóvivője elmondta, hogy tíz személyt vizsgálati fogságba helyeztek. Ellenük újnáci eszmék népszerűsítésének alapos gyanúja miatt indítanak.bűnvádi eljárást.