Nem engedik be a médiát Gázába

A közvélemény csak az izraeli kormány sajtósaitól értesülhet arról, mi zajlik a Gáza-övezetben. A fegyveres harcokra hivatkozva ugyanis nem engedik be az újságírókat és fotósokat a területre. Csak néhány nagyobb hírügynökség tudott riportereket szerződtetni Gázában.

A Gázai övezetben folyó összecsapásokról jobbára az izraeli katonai szóvivők kimerítőnek egyáltalán nem nevezhető helyzetjelentéseiből tájékozódhat a közvélemény, külföldi tudósítókat - személyes biztonságukra hivatkozva - Izrael ezúttal nem enged be a harci övezetbe. A külföldi média munkatársait sújtó belépési tilalom miatt egyre nagyobb az elégedetlenség az Izraelben veszteglő riporterek és fotósok között, aki azzal töltik idejük nagy részét, hogy a palesztin rakétatámadásokról tudósítanak, és az izraeli oldalon okozott károkat filmezik. Egyébként pedig be kell érniük azzal, hogy izraeli - esetleg egyiptomi - háztetőkről vagy magaslatokról távolból szemlélik a gázai eseményeket: a füstgombákat, az izraeli tüzérség foszforgránátjainak tűzijátékát vagy a záporesőként hulló sok kis tűzgolyót.

Al Ghaoui Hesna, a Magyar Televízió tudósítója - és a Népszabadság volt munkatársa - jobb híján operatőrét vette filmre, amint éppen kicseréli a defektes kereket bérelt autójukon Izraelben. A felvételt ahhoz a riporthoz fogja felhasználni, amelyben bemutatja, hogyan tudósított a háborúról. Mint mondta, sokszor kérvényezte, hogy engedjék be Gázába, de hiába. "Sok háborúról és fegyveres konfliktusról tudósítottam már, de ennyi kudarcélményben még nem volt részem" - mondta az AP amerikai hírügynökségnek.

Izrael már a Gázai övezet elleni légicsapás-sorozatra készülve lezárta a palesztin területet, és csak a létfontosságú szállítmányokat engedte át. Emberek kizárólag sürgős orvosi esetben léphették át a határt, és néhány segélyszervezeti alkalmazott jelentett még kivételt. Az övezet zárlatát a légi hadjárat megindítása után tovább szigorították.

Az amerikai AP-hez hasonló néhány nagy hírügynökségnek vannak palesztin tudósítói, fotóriporterei és operatőrei Gázában, más külföldi sajtóorgánumok viszont nem jutnak hozzá független forrásból származó értesülésekhez. A Gázai övezetben csak arab hírtelevízióknak, például az al-Dzsazírának vannak tudósítói. Ezek riporterei sisakban és golyóálló mellényben, szintén a harcoktól biztonságos távolságban, magas házak tetejéről jelentkeznek be, és ugyanarról a robbanásról vagy füstgombáról küldenek képeket, mint az Izraelben rekedt újságírók, legfeljebb más látószögből. Dolgozik egy csapat a gázai Sifa kórházban is, ahova a halottakat és sebesülteket szállítják. A kamera előszeretettel időzik vérző gyerekeken, vagy szenvtelenül bámul halott gyerekek szemébe.

"Az egész világ létérdekében álló, pártatlan információáramlást akadályozza, hogy kizárják az újságírókat a Gázai övezetből" - mondta John Daniszewski, az AP külföldi híreinek helyi vezető szerkesztője.

Az izraeli legfelsőbb bíróság nemrégiben hozott határozata ellenére, amelyben a tilalom feloldására szólította fel a hatóságokat, a külföldi újságírók kedden sem léphettek be a Gázai övezetbe. Az Izraelben dolgozó külföldi újságírók szövetsége folyamatosan és erélyesen tiltakozik az intézkedés ellen, de a kormányzati sajtóiroda elhárítja a bírálatokat, mondván: nem akarják kockára tenni izraeli katonák életét azzal, hogy újságírókat védenek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.