Többen vagyunk - állítja a norvég tömeggyilkos
Két további „sejt" is működik az általa vezetett szervezetben - állította Anders Behring Breivik a Reuters szerint. A csaknem száz halálos áldozatot követelő norvégiai kettős merénylet feltételezett elkövetője hétfőn jelent meg a bíróság előtt, a meghallgatást azonban a rendőrség kérésére zárt ajtók mögött tartották meg. Az ügyben eljáró bírót, Kim Hegert idézve a Reuters azt jelentette, hogy Breivik beismerte mind az Oslo belvárosában elkövetett pokolgápes merényletet, mind a szigeten elkövetett, több mint 80 emberéletet követelő lövöldözést, ugyanakkor úgy véli, hogy ezért nem terheli büntetőjogi felelősség.
Breivik közölte, tette Norvégiának szánt "ébresztő" volt. Breivik a bíró elmondása szerint azt is közölte: meg akarja menteni Nyugat-Európát a muszlim kolonizációtól. A merénylő azt is közölte, hogy nézete szerint a kormányzó Munkáspárt elárulta az országot, és a párt ifjúsági táborában elkövetett lövöldözéssel azt akarta elérni, hogy kevesebb fiatal csatlakozzon ehhez a párthoz. A merénylő a BBC szerint közölte, nem az volt a célja, hogy a lehető legtöbb embert ölje meg, hanem a lehető legnagyobb veszteséget okozza a Munkáspártnak. Breivik állítása szerint a Munkáspárt "tömegével importált muszlimokat Norvégiába".
A bíró az ügyész kérésének megfelelően elrendelte Breivik nyolchetes előzetes letartóztatásba helyezését. A bíró magánázárkába küldte Breiviket, aki napilapokhoz sem jutaht hozzá, nem fogadhat látogatókat, s nem kaphatja meg a neki címzett leveleket.
A pénteki tömeggyilkosság elkövetőjét szállító rendőrségi konvojt dühödt kiabálások fogadták a bíróság előtt. "Takarodj!" - kiáltotta a 24 éves Alexander Roeine, öklével azt az autót püfölve, amelyben feltételezhetően Breivik ült. "Itt mindenki a halálát kívánja" - közölte Roeine, aki ismerte az egyik áldozatot.
Engedve a bevándorlásellenes közhangulatnak Jens Stoltenberg kormányfő 2009-es újjáválasztása után az oslói szociáldemokrata-zöld koalíciós kormány tovább szigorította a bevándorlási szabályokat, s sokkal szigorúbban kezelték a menedékkérelmeket.
A Norvégiába bevándorlók száma megháromszorozódott 1995 és 2010 között, jelenleg félmilliót számlálnak, azaz 11 százalékát teszik ki a csaknem ötmilliós oszágnak. Az északi ország bevándorlóellenes Progresszív Pártja a 2009-es választáson a második legnagyobb párt lett a törvényhozásban.