Nem csitulnak a Japán-ellenes indulatok Kínában
A több ezer tüntető nem tágít Japán pekingi nagykövetsége elől, farkasszemet néznek a rohamrendőrökkel. A demonstráció a vitatott hovatartozású, japánul Szenkakunak, kínaiul Diaoyunak nevezett kelet-kínai-tengeri szigetcsoport miatt kezdődött. A feszültség azonban várhatóan még tovább nő, ma van ugyanis a mukdeni incidens évfordulója, amely után megkezdődött Mandzsúria japán megszállása.
Kedden japán aktivisták egy rövid időre kikötöttek az egyik szigeten, ami még tovább tüzelte a demonstrálókat. A kínai külügyminisztérium szóvivője szerint az akció törvényellenes, és sérti Kína szuverenitását. A tudósítások szerint közel ezer kínai halászhajó megindult a szigetek felé, a japán parti őrség szerint pár hajó már megjelent a szigeteknél.
A kínai védelmi miniszter ma amerikai kollégájával, Leon Panettával találkozott. Liang Guanglie kijelentette, reméli, hogy békés megoldást találnak majd az ügyben. A megbeszélésen Panetta nem tett említést a konfliktusról, azt azonban megemlítette, hogy Kínának és az Egyesült Államoknak szorosabban együtt kellene működnie katonai ügyekben. Utalt arra is, hogy az USA-nak és Kínának hasonló érdekei vannak a térségben.
A lakatlan szigetek hovatartozása miatt Japán és Kína már régóta verseng egymással. A kínaiak dühét most az váltotta ki, hogy Japán három szigetet megvásárolt a tulajdonos japán üzletembertől. A tüntetők nemcsak a pekingi japán nagykövetséget próbálták megrohamozni, hanem országszerte demonstráltak Japán ellen, és megtámadták a japán üzleteket, éttermeket is. Több japán cég – például a Canon és a Panasonic – fel is függesztette működését.
A szigetek elsősorban az ott található gázmezők miatt fontosak. Japánon és Kínán kívül Tajvan is magának követeli őket.