Brit rendőrökre is szükség lenne a bevándorlók miatt Calais-ban

A brit kormány nem küld rendőröket Calais-ba az ottani illegális bevándorlási probléma megoldására. James Brokenshire brit képviselő azt mondta a BBC-nek, a francia föld biztonsága a franciák ügye. Az észak-francia kikötővárosból egyre több bevándorló próbált meg az elmúlt hónapokban az Egyesült Királyságba belépni. A francia belügyminiszter azt javasolta, vessenek be brit rendőröket is.
Illegális bevándorló Calais-ban
Illegális bevándorló Calais-ban
Philippe Huguen / AFP
Brokenshire hangsúlyozta, ez egy európai szintű probléma, hozzátéve, hogy Nagy-Britannia korábban 12 millió fontot adott biztosítékul, hogy támogassa a biztonsági helyzetet Calais-ban. A hozzájárulás annak a tervnek a része volt, ami a két ország együttműködését szorgalmazta a probléma megoldásának érdekében. A tervezetet Theresa May brit belügyminiszter jelentette be szeptemberben, azt azonban kikötötte, hogy brit rendőröket nem küldenek majd a francia rendőrök megsegítésére, akik a menekülttelepeket próbálják kezelni.

Helyi hivatalnokok szerint jelenleg 2500 illegális bevándorló van Calais-ban, legtöbbjük Eritreából, Etiópiából, Szudánból és Szíriából jött. A bevándorlók száma az elmúlt évhez képest ötven százalékkal nőtt. Ennek oka az észak- és – kelet-afrikai, valamint a közel-keleti humanitárius válság. Sokan sátrakban vagy a kikötő körül élnek, és már összecsapásokba is keveredtek a város utcáin.

„Nehéz tárgyalások folytak a két kormány között és sokszor találkoztam Theresa May-jel, azért, hogy megoldást találjuk erre a hatalmas problémára" – mondta Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter a BBC-nek.

Cazeneuve azt mondta, May egyetértett vele abban, hogy a hatóságok és rendőrök nagyobb együttműködésére van szükség. Múlt hónapban Franciaország száz további rendőrt küldött a már Calais-ban szolgáló 350 mellé. Jelenleg brit rendőrök nincsenek a kikötővárosban.

A francia belügyminiszter azt mondta, megegyezett May-jel, hogy új biztonsági eszközöket telepítenek a kikötőbe. „Mi a probléma humanitárius vonatkozásait finanszírozzuk, a brit kormány pedig a biztonsági rész pénzügyi támogatásában segít." – tette hozzá.

Amikor arról kérdezték, hogy szerinte küldenek-e a britek rendőröket a kikötővárosba, Cazeneuve azt válaszolta: „Nagyon hasznos lenne, ha több rendőr állna készültségben, megpróbálunk egy közös rendszert létrehozni és elmagyarázni az összes bevándorlónak Calais-ban, hogy lehetetlen átkelni a csatornán."

„Nincs vallás, nincs szín, úgy élünk, mint a testvérek itt...mert egy kategóriába tartozunk: mind menekültek vagyunk" – mondta a BBC-nek egy pakisztáni menekült.

A brit portál szerint az itt élők ponyvák alatt alszanak a sáros földön, körülöttük szemét. Nappal alszanak vagy kis tűz köré gyűlnek, ahol teát vagy zabkását készítenek. Éjjel sorban állnak a kompokhoz vezető utakon, és kétségbeesetten próbálnak feltülekedni bármilyen járműre, amire tudnak. Az elmúlt héten három férfit öltek meg – nyilatkozták ottaniak a BBC-nek.

Az itteni feltételek nem felelnek meg az alapvető emberi feltételeknek – állítják jótékonysági szervezetek.

Illegális menekülttelepek 2002 óta léteznek a kikötővárosban, ekkor záratta be ugyanis Franciaország a sangatte-i bevándorlási központot.

Hoznak, nem visznek az EU-ból érkezett bevándorlók

Érdekes következtetésekre jutott a Nagy-Britanniában szerencsét próbáló munkaerővel kapcsolatban a londoni University College kutatóközpontja.

A most közzétett tanulmány szerint az Európából 2000 és 2011 között érkezettek nettó 20 milliárd fonttal járultak hozzá az államkasszához.

Összehasonlításként: az 1995-2011 között letelepedett nem-EU-s személyek a tizenhét év mindegyikében többet markoltak fel a költségvetésből, mint amennyit oda befizettek.

Az unióhoz 2004-ben csatlakozott országokból, köztük Magyarországról származók adókontribúciója 12 százalékkal haladja meg a nekik kiutalt jóléti segélyek összegét.

2000 és 2011 között 9-ről 14 százalékra emelkedett a szigetországban élő emigránsok aránya. Az 1995 óta teremtett munkahelyek közül 2,3 millióba ültek be külföldi és csak egymillióba helybéli jelentkezők.

A The Times napilap ismertetése kiemeli, hogy a kelet-európaiak fiatalabbak, jobb és magasabb képzettséggel rendelkeznek. (R.Hahn Veronika/London)

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.