Nem kímélték az éjjel a szakadárok a településeket
Közleményében a parancsnokság azt írta, hogy a támadások többségét – mintegy hetvenet – még éjfél előtt a vasárnap esti órákban hajtották végre a szakadárok. A Donyeck környéki ukrán ellenőrzésű települések közül Krasznohorivkát, Marjinkát, Opitnét és Avgyijivkát 82, illetve a minszki egyezményben tiltott 120 milliméter kaliberű aknavetőkkel és harckocsikkal lőtték. Az éjfél utáni szakadár támadások zöme Donyeck térségére összpontosult.
Luhanszk térségében, valamint Artemivszk környékén is több települést vettek gránát- és aknatűz alá. A Luhanszk megyei Novotoskivszke közelében katonák közelharcba keveredtek egy 35 fős behatoló szakadár diverzáns csoporttal, akiket visszavonulásra kényszerítettek.
A frontvonal déli szakaszán, az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol kikötőváros térségét hatszor lőtték a szakadárok a minszki egyezmény által tiltott, 100 milliméternél nagyobb kaliberű aknavetőkkel, továbbá gránátvetőkkel és kézi lőfegyverekkel.
A szakadárok tüzérségének utóbbi időben jelentősen megnőtt aktivitását jelzi, hogy a kijevi parancsnokság adatai alapján az elmúlt egy hét alatt 540-szer sértették meg a tűzszünetet az „orosz zsoldosokból, katonákból és helyi terroristákból” álló ellenséges erők.
„A megszállók nyíltan megsértik a tűzszünetre és nehézfegyverek bevetésének tilalmára vonatkozó minszki egyezményeket, miközben parancsnokaik alaptalanul és cinikus módon az ukrán fegyveres erőket vádolják ezen bűntettek elkövetésével” – fűzte hozzá közleményében a parancsnokság.
Leonyid Kucsma volt ukrán államfő szóvivője hétfőn a Facebookon bejelentette, hogy július 7-én ismét összeül Minszkben a háromoldalú, Moszkva, Kijev és az EBESZ képviselőiből álló úgynevezett összekötő csoport. A testületben, amely a kelet-ukrajnai válság békés rendezésére jött létre, Kijevet Kucsma képviseli. A tanácskozás napirendjén a szóvivő szavai szerint főként biztonsági kérdések lesznek, ezen belül újabb dokumentumot készítenek elő aláírásra a nehézfegyverek kivonásáról a frontvonal menti ütközőzónából.
Denisz Pusilin, aki a donyecki szakadárokat képviseli a kontaktcsoporttal való tárgyalásokon, hétfőn kétségét fejezte ki, hogy július 7-ig sikerül megállapodásra jutniuk a szemben álló feleknek a Mariupol térségében a frontvonalnál lévő Sirokine falu demilitarizálásáról. Kifejezte, hogy nem tartja valószínűnek, hogy újabb megállapodást írjanak alá a tanácskozáson. A szakadár vezető vádja szerint egyedül Kijev gátolja a minszki rendezési folyamat előrehaladását.