Nem hívták meg a barátot Phenjanba
Csin Kang szóvivő sajtóértekezletén "nagy párt- és állami vezetőnek" nevezte Kim Dzsong Ilt, olyannak, aki nagyban hozzájárult Kína és a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) kapcsolatainak fejlesztéséhez. Ami a szomszédos ország megemlékezéseit illeti, az azok szervezésével kapcsolatos intézkedéseket Peking tiszteletben tartja - jegyezte meg Csin.
Sajtóértekezletén a szóvivő egy kérdésre válaszolva még megállapította, hogy Kína és Észak-Korea közeli szomszédok, viszonyuk hagyományosan baráti. "Őszintén reméljük, hogy a KNDK képes fenntartani a stabilitást, az ott élők pedig boldogan élhetnek" - fogalmazott. Hozzátette: Kína kész a baráti együttműködés folytatására.
Tavaly az elhunyt Kim fia, a jelenlegi észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un még vendégül látta Peking képviselőit az évfordulós eseményeken, amiről a kínai média akkor bő terjedelemben számolt be.
Szakértők következtetése szerint a mostani fejlemények egyértelműen a két ország közötti"elhidegülés" jelei. Peking az elmúlt időszakban többször is kifejezésre juttatta, hogy nem szeretné, ha Észak-Korea atomfegyvert birtokolna, s az ország, illetve a Koreai-félsziget teljes atommentesítését szorgalmazza. Kína nem nézte jó szemmel sem Phenjan kísérleti atomrobbantásait, sem a mostani vezető nagybátyjának, a kegyvesztetté vált Dzsang Szong Teknek, az Állami Védelmi Bizottság elnökhelyettesének meghurcolását és kivégzését.