Néhány hónappal elhalasztják a kínai pártkongresszust?
A Kínai Kommunista Párt vezetősége fontolóra vette az ősszel esedékes, ötévenkénti megújító pártkongresszus elhalasztását néhány hónappal, hogy kellő idő álljon rendelkezésre a belső viták lefolytatására a döntéshozó szervekben végrehajtandó frissítés mértékéről. A Reuters exkluzív értesülésében meg nem nevezett forrásokra hivatkozik, akik arra is utaltak, hogy a mostani pártkongresszuson tervezik a tíz évre szóló vezetői cseréket. Az államfő és a kormányfő váltása nem vált kétségessé érdemben. Ugyanakkor ellene szól a halasztásnak, hogy bármi is legyen annak oka, spekulációkat indíthat be a legfelső grémium, a politikai bizottság kilenctagú állandó bizottsága fennmaradó helyeiért folyó hatalmi csatározásról.
A leendő új pártfőtitkár-államfő Xi Jingping szempontjából nem közömbös, hogy kikkel töltik be a fennmaradó helyeket, mennyiben sikerül egyetértésre jutni a világ második gazdaságának irányvonalát illetően. A halasztás ugyanakkor bizonytalanságot kelthet a globális pénzpiacokon, miután a felfogás az olajozott kínai politikai gépezetről már úgyis meggyengült a feltörekvő chongqingi párttitkár, Bo Xilai bukásával, akinek feleségét ráadásul gyilkossággal hozzák összefüggésbe. Korábban Bót esélyesnek tartották, hogy bekerül a kilencfős grémiumba.
Most azt fontolgatják, hogy az eredetileg szeptemberre-októberre tervezett 18. pártkongresszust november és január közöttre tennék át. Halasztásra egyébként korábban is volt példa, s nem okozna fennakadást, hiszen az új vezetők az állami funkciókat úgyis majd csak 2013 márciusától veszik át.
Egy forrás szerint pillanatnyilag vita van az említett állandó bizottság létszámáról. A jelenlegi pártfőtitkár-elnök Hu Jintao állítólag szeretné hét főre lecsökkenteni, míg mások inkább 11 főre bővítenék. Nincs kizárva, hogy a számcsatározás, s ezzel a halasztás ötlete összefügg azzal, hogy miként kezeljék Bo Xilai “hagyatékát”. Bót a harmincmilliós Chongqing párttitkári tisztéről márciusban váltották le, majd felfüggesztették politikai bizottsági tagságát, miután felesége egy brit állampolgár meggyilkolásának gyanújába keveredett. Bo számára a problémák akkor jelentkeztek, hogy a jobbkeze, a volt rendőrfőnök, Wang Lijun februárban bemenekült az USA chengdui konzulátusára. Weng egy nappal később feladta magát a pekingi központi hatóság embereinek.
Bo Xilai politikai bukása megnyitotta az utat más rivális jelöltek előtt az állandó bizottsági tagságra, s a jelek szerint ez félbeszakította a hagyományosan pontosan megkoreografált hatalomátadási folyamatot.
A halasztás egyúttal időt adna Wen Jiabao kormányfőnek még bizonyos sürgős, be nem fejezett reformokra, például pénzügyi téren.
Várhatóan a leendő új vezetés összetételéről a viták júliusban és augusztusban zárulhatnak le, amikor a távozó vezetők, a párt régi magja a beidaihei tengerparti nyaralóközpontban jönnek össze a szokásos évi informális találkozójukra – írja jelentésében végül a Reuters.