Negyvenhat jogászt állítottak bíróság elé

Ötven vádlottat, köztük negyvenhat jogászt állítottak bíróság elé hétfőn Isztambulban. Állítólag Abdullah Ocalan bebörtönzött kurd vezér utasításait továbbították a kurd fegyvereseknek. A tárgyalás alatt külföldi jogászok tüntettek a bíróság épülete előtt, szerintük a török kormány megsérti az emberi jogokat.

Összesen ötven vádlott állt a bíróság elé hétfőn Isztambulban, közülük negyvenhatan jogászok. Többek között azzal vádolják őket, hogy továbbították Abdullah Ocalan bebörtönzött kurd vezér utasításait a kurd fegyvereseknek. Több jogász és jogvédő csoport is kritizálta a török kormányt, amiért nem tartja tiszteletben az emberi jogokat, és már a bírósági tárgyalás előtt fogva tartotta az ügyvédeket.

-Nevetséges, hogy az az ország, amelyik a demokráciáról és az emberi jogokról papol Szíriának nem hagyja, hogy a vádlottak védekezzenek – mondta az egyik letartóztatott ügyvéd, és hozzátette, a bírók nem egy bűnügyet akarnak kivizsgálni, ez a kezdetektől fogva politikai ügy.

A vád szerint az ügyvédek kapcsolatot tartottak a Kurd Közösségek Szövetségével (KCK), amelyet a szeparatista Kurd Munkáspárt (PKK) városi szárnyának tartanak. Ocalant, a PKK alapítóját 1999-ben fogták el, azóta életfogytiglani börtönbüntetését tölti. A PKK-t Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorista szervezetnek tartja. A csoport fegyveres harcot indított, és autonómiát akar kivívni Törökország délkeleti területén. Az összecsapások 1984 óta negyvenezer halálos áldozatot követeltek.

A hétfői tárgyalás kaotikusan kezdődött, miután közel száz ügyvéd próbált meg bejutni a terembe, hogy képviselhessék társaikat. Mindeközben a bírósági épület előtt külföldi jogászok gyülekeztek, hogy tiltakozzanak az eljárás ellen. Az egyik jogász kijelentette, végig figyelemmel kísérik az ügyet, és nem hagyják, hogy politikai indokokkal tartsák fogva kollégáikat. Tizennyolc ügyvédi és emberi jogi szervezet írásban is felszólította az ENSZ-t, hogy vizsgálja ki az ügyet és tegyen ajánlásokat a török kormánynak.

2009 óta politikusok, újságírók, aktivisták és tudósok ezreit tartóztatták le, mert felmerült a gyanú, hogy kapcsolatban állnak a KCK-val. Legtöbbjüket tárgyalás nélkül a mai napig fogva tartják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.