Negyven év után atom nélkül marad Japán
Japán atomerőműveit a tavaly márciusi fukusimai atomkatasztrófa után állították le. A reaktorokat azóta tesztelik, hogy képesek-e ellenállni olyan természeti csapásoknak, mint a földrengés vagy a cunami. Ezelőtt csak rutinellenőrzés miatt egyik erőművet sem állították le, a Hokkaido tartományban lévő Tomari erőmű lekapcsolásával azonban Japán ötven reaktorából egyik sem fog működni. Így Japán negyven év után ismét atomenergia nélkül marad.
A fukusimai baleset hatalmas riadalmat okozott, a lakosság azóta egyre kevésbé támogatja az atomenergiát. Ugyan a katasztrófa miatt közvetlenül nem halt meg senki, de több tízezer embernek kellett elhagynia otthonát, és lakhatatlanná vált a terület. Ezért is kétséges, hogy mikor fogják újra üzembe helyezni a reaktorokat. Ugyanis nemcsak a teszteknek kell sikerülniük, hanem a helyi hatóságoknak és a lakosságnak is engedélyt kell adniuk.
Eddig azonban még egyetlen erőművet sem indítottak újra. Ugyan a kormány megpróbált nyomást gyakorolni, hogy ismét állítsák üzembe az Ohi erőmű két reaktorát, ugyanis az teljesen biztonságosnak bizonyult. A kormány részben ezzel szeretné pótolni az energiahiányt, a helyiek azonban még nem adták áldásukat. A japán kormány így egyelőre tanácstalan, hogy mivel pótolják a kiesett atomenergiát, amely tavaly még Japán energiaszükségletének harminc százalékát fedezte. Úgy tűnik, nem igazán akarnak szembemenni a közvéleménnyel, és inkább a kőolaj behozatalt növelték.
Tokióban ma több mint ötezren ünnepelték a utolsó erőmű leállítását, a tüntetők azt remélik, hogy vége a nukleáris korszaknak. -Egy új korszak kezdődik Japánban. Nukleáris energiát termelni bűncselekmény, még mindig sok ember szenved miatta. Ha annyiban hagyjuk a dolgot, akkor bármikor előfordulhat egy újabb baleset– mondta az iparügyi minisztérium előtti tüntetés egyik résztvevője. A tüntetők a Tokiói torony mellett gyülekeztek, majd végigvonultak belvárosban „Viszlát, nukleáris energia!” táblákkal.
Ha a nyarat Japán komolyabb kimaradás nélkül túléli, akkor nagy valószínűséggel még többen fogják ellenezni, hogy újraindítsák az erőműveket. Az ipar képviselői és az olyan szervezetek is, mint az OECD azonban aggódnak a nukleáris energia kiesése miatt. A Kansai Electric Power, amely Nyugat-Japán középső részét látja el energiával azt jósolta, hogy a nyári időszakban körülbelül húsz százalékkal lesz kevesebb az energia, mint amennyire szükség lenne. A Kyushu Electric Power pedig attól fél, hogy a légkondicionálók miatt lesz hiány.