Negyven menekült halt meg Tripolinál
Ötven másik embert kimentettek, de még bizonytalan számú eltűntet keresnek – mondta Rami Kaal, a minisztérium szóvivője.
Kaal azt nyilatkozta, hogy nem tudják a hajón utazók milyen nemzetiségűek, de elismerte, hogy Líbiának is problémái vannak az illegális bevándorlókkal kapcsolatban.
A szóvivő szerint a legtöbb bevándorló a szub-szaharai térségből jött, olyan szomszéd országokból, mint Egyiptom vagy Tunézia, illetve egyre többen érkeznek Szíriából. A legfőbb célország Olaszország és Málta.
Kaal szerint az európai országoknak kötelezettsége, hogy segítse Líbiát, azonban eddig keveset tettek. Evvel utalt a líbiai belügyminiszter vasárnap tett nyilatkozatára, amiben a Mazek úgy nyilatkozott, hogy megkönnyíti a menekültek útját, hogy azok elárasszák Európát, hacsak az európai országok nem segítenek és állnak ki Líbia mellett.
A szóvivő szerint az illegális migránsok hozzájárultak olyan bűncselekmények elterjedéséhez Líbiában, mint a gyilkosságok vagy fegyveres rablások. Hogy megvilágítsa a probléma nagyságát Kaal múlt héten azt nyilatkozta, hogy egy nap alatt négyszáz bevándorlót kaptak el egy hajó fedélzetén.
Figyelmeztetem a világot, különösképp pedig az Európai Uniót, hogy hacsak nem vállalják magukra a felelősséget, Líbia képes arra, hogy elárassza gyorsan Európát illegális migránsokkal – mondta a líbiai miniszter.
Arra a kérdésre, hogy Európa hogyan segíthet, egy meg nem nevezett európai országot említett, amely korábban hajókat küldött, hogy a líbiai parti őrséget segítse, azonban 18 hónapja leállt evvel a tevékenységével.
A líbiai belügyminisztérium megnyugtatónak mondható közleményt adott ki, melyben kijelentette, hogy a kormányzat folytatni fogja az összes érintett országgal - különösképp Olaszországgal - való együttműködést, annak érdekében, hogy a migrációs hullámot megállítsák.