Négyszázötvenmilliót ígért az USA Egyiptomnak
Négyszázötvenmillió dolláros segélyt ígért az Egyesült Államok nevében John Kerry külügyminiszter Egyiptomnak a vasárnap Kairóban tett látogatásán. A pénzt Egyiptom a gazdaság talpra állítására kapja, és az a feltétele, hogy a közel-keleti állam végrehajtsa azokat a reformokat, amelyekért 4,8 milliárdos hitelt kap a Nemzetközi Valutaalaptól. Az IMF-hitelről tavaly novemberben már született elvi megállapodás, ám Kairó végül elállt a feltételek teljesítésétől az országon decemberre úrrá lett káosz és a zavargások miatt. A Mohamed Murszi elnökkel tartott találkozóján Kerry elismerte, hogy Egyiptomnak égető szükségletei vannak, de még kemény munkát kell végeznie, ha ki akar jutni a válságból. A 450 millió első részletét, 190 millió dollárt Washington nemsokára folyósítja Kairónak, hatvanmilliót pedig a kis- és középvállalkozások fejlesztésére létrehozott Egyiptomi-Amerikai Vállalkozási Alap kap.
Kerry több órát késett a visszaútról, a repülőtérre tartó amerikai külügyminiszteri autókonvoj útját ugyanis elállták az egyik nagy kairói futballklub, az al-Ahli szurkolói, igazságot követelve egy tavalyi port-szaidi tömegverekedés miatt, amelyben a helyi rivális, az al-Maszri-drukkerek 74 társukat ölték meg egy meccs után. Az al-Maszri 21 szurkolóját januárban halálra ítélték az egyiptomi futballtörténelem legvéresebb napja miatt. Az ügynek még 52 vádlottja van, felettük szombaton hirdetnek ítéletet.
Port-Szaidban azóta is tüntetnek, és a legutóbbi zavargások vasárnap törtek ki, miután híre ment, hogy a vádlottakat elszállítják a kikötővárosból. Ötezren kezdtek el randalírozni az utcákon, kövekkel és Molotov-koktélokkal támadtak a kivezényelt rohamrendőrökre, akik könnygázzal próbálták meg feloszlatni őket. Az éjszakáig tart harcokban öt ember – köztük két rendőr – vesztette életét, és négyszázan sérültek meg. Hétfőn, a halálos áldozatok temetésén több ezer gyászoló skandált kormányellenes jelszavakat. Port-Szaidba bevonult a hadsereg is, ám azon túl, hogy szétválasztotta a feleket, nem avatkozott be az eseményekbe. Több tüntető viszont felmászott a tankokra, azt kiáltozva, hogy az emberek és a hadsereg egy kézzel cselekszik. A rendőrök iránt szerte nagy az ellenszenv Hoszni Mubarak volt elnök rezsimjének megdöntése óta, amelyet csak szított a 74 halálos halottal járó futballincidens; sokan a tétlenül szemlélődő rendőrök számlájára írják, hogy ilyen sokan haltak meg.