Négymillió dollár a gyilkossággal vádolt diáklány könyvéért

Önéletrajzi könyvet jelentetett meg Amanda Knox, akit korábban azzal vádoltak, hogy barátjával meggyilkolt egy brit diáklányt Perugiában. A fiatal nő egyik legszörnyűbb élménye volt, hogy a bíróságon ördögnek nevezték.

Amanda Knox az Egyesült Államokban kedden piacra dobott Waiting to Be Heard (Várva, hogy meghallgassanak) című önéletrajzi könyvében idézi fel a brit diáklány, Meredith Kercher 2007-es halálát Perugiában. Az időzítés sajátos, ám aligha véletlen: egy hónapja, március végén döntött úgy az olasz legfelső bíróság, hogy megsemmisíti a felmentő ítéletet, és új pereljárást indít a brit lány halálának ügyében. Várhatóan ez év végén, avagy a jövő év elején kerül sor a tárgyalásra.

Eredetileg az volt az olasz nyomozóhatóság feltételezése, hogy 2007. november 1-jén a seattle-i amerikai diáklány, Amanda Knox barátjával, az olasz Raffaelle Sollecitóval és egy elefántcsontparti bevándorlóval, Rudy Guede-del együtt érkezett ahhoz házhoz, ahol Knox és másik három diáklány lakott együtt Perugiában. Egyikük a brit Meredith Kercher volt, aki koraeste érkezett haza, éppen egy marihuánás szexparti közepébe. Nem világos, hogy önként csatlakozott, vagy kényszerítették, ám a lényeg, hogy átvágott torokkal végezte. Az ügyészek szerint a gyilkosság után a helyi drogdíler, Guede Németországba menekült, Knox és Sollecito pedig kitakarították a házat.

Mint ahogy azt a La Repubblica internetes kiadása közölte, Knox a könyv megjelenése alkalmából interjút adott az ABC sztárriporterének, Diane Sawyernek, amit amerikai keleti parti idő szerint kedd este ad majd le a televízió. Az előzetes alapján az amerikai lány könnyek között emlékezik majd vissza a perugiai bíróságon történtekre. „A teremben voltam, amikor ördögnek neveztek. Egy dolog valamit az újságokban olvasni, és egészen más, ha a bíróságon ülsz, harcolva az életedért, miközben az emberek ördögnek neveznek. Számukra én gyilkos voltam, akár valós, akár hamis volt a vád. Együtt kellett élnem akkor azzal a gondolattal, hogy ez lesz a jövőbeni életem” – mondta a felvételen, majd hozzátette: szeretné, ha mások megértenék, hogy mindaz, ami vele történt, szürreális volt, ugyanakkor bárki mással is megtörténhet.

A perugiai bíróság 2009 decemberében Amanda Knoxot 26, az olasz Raffaele Sollecitot pedig 25 évi börtönre ítélte az Erasmus tanulmányi program keretében Itáliában tartózkodó 21 éves Kercher meggyilkolásában való részvételért. Sollecito és Knox 2007 novemberében került vizsgálati fogságba, és négy évet töltöttek börtönben, mígnem a perugiai fellebbviteli bíróság 2011 októberében felmentette őket azzal az indoklással, hogy a DNS-vizsgálat eredménye alapján nem ők követték el a bűncselekményt. Az elefántcsontparti Rudy Guede viszont továbbra is börtönbüntetését tölti Olaszországban.

Knox a könyv előzeteseként a The New York Timesnek azt magyarázta, hogy „szeretné megvilágítani a dolgokat”. Nem tagadja, hogy Sollecitóval marihuánát szívtak a szobában, és egy filmet néztek a tévén, amikor Kerchner meggyilkolása történt. Kitart ártatlansága mellett, ám elismeri, hogy kihallgatásakor ellentmondásokba keveredett a hosszú vallatás és a bántalmazás során. Kitér arra is, hogy öngyilkosságra is gondolt a börtönben, ahol az őrök szexuálisan visszaéltek vele. A People magazinnak pedig azt nyilatkozta, hogy végre élvezi az életet új párjával.

The Hollywood Reporter cikke szerint a HarperCollins kiadó négy millió dollárt fizetett a könyvért Knoxnak. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.