Milliók adatait lopták el a hackerek
A Washington Post információi szerint a hackerek decemberben intéztek támadást az OPM ellen, amiről az ügynökség áprilisban szerzett tudomást a belbiztonsági tárca EINSTEIN elnevezésű, a szövetségi internetes adatforgalmat figyelő rendszerének segítségével. Meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a lap azt írja, a kínai kormány felelős a behatolásért.
Donna Seymour, a hivatal informatikai vezetője egy interjúban elmondta, hogy az OPM rendkívül értékes célpont a hackerek számára, mert nagyon sok emberről rendelkeznek információval, amellyel vissza lehet élni: egyrészt megzsarolhatják az illetőket, másrészt könnyűszerrel küldhetnek egy vírust tartalmazó e-mailt egy kollégának az egyik munkatársának a nevében, amelyre ha az illető rákattint, akár a számítógépes rendszereikhez is hozzáférést nyerhetnek a támadók.
A Személyzeti Menedzsment Hivatala (OPM), amelynek a számítógépes rendszerét feltörték, egyebek között a kormányzati alkalmazottak hátterének ellenőrzésével foglalkozik, annak megállapításával, hogy ki jogosítható fel titkos anyagokhoz való hozzáférésre. Az ilyen vizsgálatok 90 százalékát az OPM végzi el.
A washingtoni kínai nagykövetség visszautasította a vádakat, miszerint az adatlopás mögött a kínai kormány állna. „Az országokon átívelő kibertámadást nagyon nehéz visszanyomozni, és így az elkövetett azonosítani. Az elhamarkodott konklúziók és hipotetikus vádaskodás felelőtlenség és kontraproduktív” - idézi a CNN Kína washingtoni nagykövetségének szóvivőjét, Zhu Haiquant.
Az amerikai szövetségi kormánynak jelenleg 2,7 millió aktív alkalmazottja van. A fegyveres erőkben szolgálók adataihoz nem férhettek hozzá a behatolók, de arról nem hangzott el tájékoztatás, hogy kikéhez igen. Egy névtelenül nyilatkozó kormányzati illetékes szerint az adatlopás potenciálisan az összes kormányzati szervet érintheti. Kulcskérdés, hogy vajon a hírszerzés alkalmazottainak adataihoz hozzá tudtak-e férni a támadók.
Ron Johnson, a Nemzetbiztonságért és Kormányzati Kapcsolatokért felelős miniszter „nyugtalanítónak” nevezte hackertámadást, és kijelentette, hogy az OPM-nek sokkal biztonságosabb rendszerre lenne szüksége.
Az ügyben az FBI is nyomoz.
Nem ez az első eset
Novemberben a belbiztonsági minisztérium egy volt szerződéses alkalmazottja egy másik kibernetikai behatolást fedezett fel. Akkor a tárca 25 ezer munkavállalója és több ezer más kormányalkalmazott személyi kartonjához fértek hozzá - írja az MTI.
Ezen a héten az amerikai adóhivatal (IRS) számítógépes rendszeréből 100 ezer ember adóbevallásának adatait lopták el. Az CNN szerint ez a támadás Oroszországból indulhatott ki.