Tóásó-per: A bíró nem fogadta el a vád bizonyítékait
Rolando Sarmiento bíró pénteken este a Cochabambában hétfőn kezdett meghallgatás konklúziójaként bejelentette, hogy a vádat képviselő Marcelo Sosa ügyésznek és a belügyminisztérium képviselőinek öt napjuk van immár szakszerűen prezentált bizonyítékaik újbóli elővezetésére – számolt be a cochabambai Los Tiempos napilap. A 39 vádlottból jelenlévő 25-nek a védőügyvédei még csütörtökön támadták meg a bizonyítékokat, mondván a nyomozó hatóságok azokat gondatlanul kezelték, nincsenek rendesen felcímkézve, sokszor hiányzik a fellelésük időpontja és az ezt tanúsítók aláírása, ily módon utólagosan manipulálhatók voltak. Sarmiento bíró azzal adta vissza a vádemelést, hogy “nem jól lett elkészítve, nem adja egy pontos kapcsolatát a történteknek”.
A bíró öt napot adott az új vádemelés kidolgozására. Ugyanakkor a bíró nem reagált a védőügyvédek azon kérésére, hogy nyilvánítsa érvénytelennek az ügyészség által benyújtott bizonyítékokat. A péntek délutáni tárgyaláson Sosa ügyész elismerte, hogy “nem volt tettenérés bűncselekmény elkövetésekor”a 39 vádlott közül egy esetben sem. Ez alól szerinte egy kivétel van: az éppen két éve, 2009.április 16-én hajnalban lezajlott rajtaütés a Santa Cruz-i Las Americas szállodában. A rendőrség különleges alakulata a terrorizmus gyanújával keresett személyeket kereste, s azért lőtték le Rózsa Flores Eduardót, az ír Michael Dwyert és Magyarosi Árpádot, mert azok használták elsőként fegyverüket – állította. (Akkor fogták el élve Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tádicot.) Elismerte ugyanakkor a védőügyvédek kérdésére válaszolva, hogy nem volt írásos parancs a rajtaütés végrehajtására. Más kérdés, hogy a vád állítását nem tudja kézzelfogható bizonyítékkal alátámasztani, hogy tűzharc lett volna, sőt Rózsáék használták volna fegyverüket elsőként. A bizonyítékok pontatlan és hiányos rendszerezésének kifogására azzal reagált, hogy a következő meghallgatáson már meggyőzően képviselni fogja, hogy azokat “korrekt módon” szerezték. A bíró az öt napi halasztás elrendelésekor nem közölte, hogy hol lesz a következő meghallgatás. Bolíviai lapértesülés szerint addig a foglyokat visszaszállítják eredeti börtöneikbe, így Tóásó Elődöt La Pazba.
A vád szerint Rózsa Flores “külföldi zsoldoscsoportját” Santa Cruz tartomány autonomista mozgalmának vezetői hívták be Bolívia szétszakítására. A vád szerint Rózsáék csoportja Evo Morales elnök és más politikusok meggyilkolását is tervezte.Tóásó Elődön és Mario Tádicon kívül a többi 37 személyt elsősorban a csoport finanszírozásával vádolják. A múlt heti meghallgatásra 28 személyt idéztek be, a többiek külföldre szöktek. A beidézettek közül hárman nem jelentek meg, köztük az a Gery Prado ex-ezredes, aki egykor a Che Guevara elleni katonai akció egyik parancsnoka volt. GeryPrado évek óta tolókocsiba kényszerült. Sacha Llorenti belügyminiszter – mint az ABI hivatalos hírügynökség jelentette – péntek este magabiztosan kijelentette, hogy “a terrorizmus ügye”addig folytatódik, amíg a szeparatisták nem kerülnek rács mögé, mert fegyveres úton akarták szétszakítani az országot.
Luis Nunez, a Santa Cruz-i autonomista mozgalom volt elnöke viszont a Las Estrellas del Oriente lapnak azt nyilatkozta, hogy az eltelt két év “egy hazug, bűnös és gyáva összeesküvés“ a központi kormányzat részéről. Két év, amely zsarolással, korrupcióval, manipulációval és az emberi jogok megsértésével telt el, miközben a Santa Cruz elleni összeesküvés értelmi szervezői és anyagi támogatói szabadlábon vannak – mondta.