Négy évszakos csúcs Deauville-ben
A helyszín megválasztásával is kivívták a szervezők az ilyen találkozók ellenzőinek haragját, s a legkülönbözőbb tiltakozások már napok folynak a közeli Le Havre városában, minthogy a konferencia környékét is ellenőrzésük alá vonták a biztonsági erők.
Az utolsó pillanatban váratlan zavar keletkezett a jól működő gépezetben, de a részvevők gyorsan alkalmazkodtak, megváltoztatták programjukat. Ám Angela Merkel német kancellár megnyugtatásul bejelentette: ha vulkáni hamu esik is az égből, repülővel megy Deauville-be, míg az európai körúton tartózkodó Barack Obama amerikai elnök Írországból előbb sietett át Londonba, ahonnan aztán Franciaországba érkezik. A japán kormányfő, Naoto Kan már szerdán Párizsban tartózkodott, ahol meghallgatta a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) előrejelzését, sok más kollégájával – például Orbán Viktorral - együtt, akik azonban nem utaznak csütörtökön Deauville-be. Ám biztosan ott lesz Nicolas Sarkozy elnök, aki szerdán az Elysée palotában fogadta Mark Zuckerberget, a Facebook alapítóját, aki viszont a G8-ak csoportját tájékozatja majd az internet jövőjéről rendezett párizsi eszmecseréről, amelyen a francia elnök a világháló kormányzati szabályozására tett javaslatot, utalván a WikiLeaks kiszivárogtatásokra. Az internet fejlesztésében érdekelt cégeket ez nem nagyon dobta fel, de a politikusok is megosztottak, David Cameron brit kormányfő, aki szerdán még Londonban Obamával tárgyalt, nem sorolja magát a lelkes regulátorok közé.
A G8 francia elnöksége az internet témája mellett kiemelten kezeli az észak-afrikai ügyeket, s általában Afrika sorsának alakulását. A térségből is érkeznek vendégek, akik számára például Hillary Clinton amerikai külügyminiszter egyértelművé tette, hogy Washington híve a nagyobb pénzügyi támogatásnak, például az egyiptomi adósságteher csökkentésének. Az Európai Bizottság pedig szerdán állt elő új szomszédságpolitikai elképzeléseivel, amelynek részeként több mint egymilliárd euróval hétmilliárd euróra emelné a közvetlen támogatások összegét, de ez a keleti partnerekre is vonatkozik, hiszen az uniós tagországok egy része nem szeretné, ha a mediterrán tavasz elterelné a figyelmet az EU és Oroszország közé eső térségről. A támogatást azonban politikai feltételekhez kötnék, hogy a demokratikus kibontakozást előmozdítsák. Nyilatkozatában ezt nevezte a legnagyobb európai hozzájárulnak a G8 munkájához José Manuel Barroso bizottsági elnök.
A politikai elkötelezettség hangoztatása közben persze szó lesz arról, hogyan lehetne a líbiai eseményeket kimozdítani a holtpontról és elérni Kadhafi távozását. Közben Obama elnök Londonban megerősítette az izraeli-palesztin rendezésre vonatkozó politikáját. A diplomáciai mozgásokat felélénkítette, hogy az egyiptomi változások nyomán a Hamasz és a Fatah közeledését az új kairói vezetésnek sikerült előmozdítania.
A fukusimai atomerőmű katasztrófája után érthetően a biztonságra terelődött a figyelem, s az EU tagállamoknak szerdán sikerült megegyezniük abban, hogy júniustól a jövő év elejéig milyen kritériumok alapján ellenőrzik a nukleáris üzemeket. Ez is egy adalék a G8 csúcshoz.
Végül, a gazdaság. Az OECD szerdai előrejelzése biztatónak találta ugyan a fellendülés folyamatát, s felkérte a válság kezelésében más utakat kereső amerikai és angol jegybankot a kamatemelésre. Az államadósságok és deficitek megemelkedett szintje azonban a szervezet szakértői szerint fékezi a növekedést a G8-ak körében is, vagyis nagy kihívás marad a strukturális reformok végrehajtása. A kulcsszó a G8-ak és az OECD körében az innováció és a zöld technológiák alkalmazása. Mellékesen szó lesz arról is, hogy Christine Lagarde francia pénzügyminiszter jelölteti magát a Nemzetközi Valutaalap vezérének, ami ellen a feltörekvő államok felszólamlottak, ám véleményüknek most csak Dmitrij Medvegyev orosz államfő adhat hangot.
Összegzésre alkalmat a szintén francia elnökség alatt megrendezendő őszi cannes-i G20-as csúcs kínál majd, amely fórum mindinkább mérsékli a nyolcak szűk körű, s a világgazdasági változásokat nem tükröző találkozóinak súlyát.