Négy évszakos csúcs Deauville-ben

Az arab tavaszról, a nukleáris télről, az internet nyaráról és a gazdaságok borús őszéről tárgyalnak csütörtök délutántól kezdve péntek délig a Nyolcak Csoportjának (G8) – Egyesült Államok, kanala, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Oroszország – állam- és kormányfői a normandiai Deauville-ban, a tehetősek kedvenc tengerparti üdülőhelyén.

A helyszín megválasztásával is kivívták a szervezők az ilyen találkozók ellenzőinek haragját, s a legkülönbözőbb tiltakozások már napok folynak a közeli Le Havre városában, minthogy a konferencia környékét is ellenőrzésük alá vonták a biztonsági erők.

Az utolsó pillanatban váratlan zavar keletkezett a jól működő gépezetben, de a részvevők gyorsan alkalmazkodtak, megváltoztatták programjukat. Ám Angela Merkel német kancellár megnyugtatásul bejelentette: ha vulkáni hamu esik is az égből, repülővel megy Deauville-be, míg az európai körúton tartózkodó Barack Obama amerikai elnök Írországból előbb sietett át Londonba, ahonnan aztán Franciaországba érkezik. A japán kormányfő, Naoto Kan már szerdán Párizsban tartózkodott, ahol meghallgatta a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) előrejelzését, sok más kollégájával – például Orbán Viktorral - együtt, akik azonban nem utaznak csütörtökön Deauville-be. Ám biztosan ott lesz Nicolas Sarkozy elnök, aki szerdán az Elysée palotában fogadta Mark Zuckerberget, a Facebook alapítóját, aki viszont a G8-ak csoportját tájékozatja majd az internet jövőjéről rendezett párizsi eszmecseréről, amelyen a francia elnök a világháló kormányzati szabályozására tett javaslatot, utalván a WikiLeaks kiszivárogtatásokra. Az internet fejlesztésében érdekelt cégeket ez nem nagyon dobta fel, de a politikusok is megosztottak, David Cameron brit kormányfő, aki szerdán még Londonban Obamával tárgyalt, nem sorolja magát a lelkes regulátorok közé.

A G8 francia elnöksége az internet témája mellett kiemelten kezeli az észak-afrikai ügyeket, s általában Afrika sorsának alakulását. A térségből is érkeznek vendégek, akik számára például Hillary Clinton amerikai külügyminiszter egyértelművé tette, hogy Washington híve a nagyobb pénzügyi támogatásnak, például az egyiptomi adósságteher csökkentésének. Az Európai Bizottság pedig szerdán állt elő új szomszédságpolitikai elképzeléseivel, amelynek részeként több mint egymilliárd euróval hétmilliárd euróra emelné a közvetlen támogatások összegét, de ez a keleti partnerekre is vonatkozik, hiszen az uniós tagországok egy része nem szeretné, ha a mediterrán tavasz elterelné a figyelmet az EU és Oroszország közé eső térségről. A támogatást azonban politikai feltételekhez kötnék, hogy a demokratikus kibontakozást előmozdítsák. Nyilatkozatában ezt nevezte a legnagyobb európai hozzájárulnak a G8 munkájához José Manuel Barroso bizottsági elnök.

A politikai elkötelezettség hangoztatása közben persze szó lesz arról, hogyan lehetne a líbiai eseményeket kimozdítani a holtpontról és elérni Kadhafi távozását. Közben Obama elnök Londonban megerősítette az izraeli-palesztin rendezésre vonatkozó politikáját. A diplomáciai mozgásokat felélénkítette, hogy az egyiptomi változások nyomán a Hamasz és a Fatah közeledését az új kairói vezetésnek sikerült előmozdítania.

A fukusimai atomerőmű katasztrófája után érthetően a biztonságra terelődött a figyelem, s az EU tagállamoknak szerdán sikerült megegyezniük abban, hogy júniustól a jövő év elejéig milyen kritériumok alapján ellenőrzik a nukleáris üzemeket. Ez is egy adalék a G8 csúcshoz.

Végül, a gazdaság. Az OECD szerdai előrejelzése biztatónak találta ugyan a fellendülés folyamatát, s felkérte a válság kezelésében más utakat kereső amerikai és angol jegybankot a kamatemelésre. Az államadósságok és deficitek megemelkedett szintje azonban a szervezet szakértői szerint fékezi a növekedést a G8-ak körében is, vagyis nagy kihívás marad a strukturális reformok végrehajtása. A kulcsszó a G8-ak és az OECD körében az innováció és a zöld technológiák alkalmazása. Mellékesen szó lesz arról is, hogy Christine Lagarde francia pénzügyminiszter jelölteti magát a Nemzetközi Valutaalap vezérének, ami ellen a feltörekvő államok felszólamlottak, ám véleményüknek most csak Dmitrij Medvegyev orosz államfő adhat hangot.

Összegzésre alkalmat a szintén francia elnökség alatt megrendezendő őszi cannes-i G20-as csúcs kínál majd, amely fórum mindinkább mérsékli a nyolcak szűk körű, s a világgazdasági változásokat nem tükröző találkozóinak súlyát.

French police divers inspect Deauville's harbour on the eve of the G8 summit in northern France May 25, 2011. Police today sealed off the area around the venue where the leaders of the G8 countries are due to meet in Deauville on May 26-27. REUTERS/S
French police divers inspect Deauville's harbour on the eve of the G8 summit in northern France May 25, 2011. Police today sealed off the area around the venue where the leaders of the G8 countries are due to meet in Deauville on May 26-27. REUTERS/Stephane Mahe (FRANCE - Tags: POLITICS BUSINESS SOCIETY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.