Ne bízz a férfiakban!

Fociedzésre megyünk – vetjük oda tolmácsommal a NATO afganisztáni missziója (ISAF) főhadiszállásának bejáratánál a marcona őrnek, aki készségesen beenged minket. Az afganisztáni női fociválogatott ugyanis a katonai bázison belüli füves pályán edz.

Furcsán hétköznapi, mégis rendkívüli látvány, ahogy a körülbelül másfél tucat lány nevetgélve végzi a gyakorlatokat. A lábaikat ugyan elfedik, s van, aki sapkával vagy kendővel takarja a haját, az egésznek azonban így is hihetetlenül felszabadult hangulata van. A kerítésen túl a főhadiszállás nemzeteinek zászlói lobognak, antennák éktelenkednek, de ez a pályán senkit sem zavar. Itt a játékra koncentrálnak.

Abdul Sabur Walizada, egykori válogatott játékostól, a lányok edzőjétől megtudom, hogy a csapat hetente háromszor edz. Kabulban nem kevesebb, mint 25 női klubot jegyeznek, és a szövetség országszerte ezer játékost tart számon. A válogatott a nehéz anyagi és infrastrukturális körülmények miatt jobbára Kabulból verbuválódott.

A női válogatott négy éve alakult, és születésében Walizadának nagy szerepe volt. Az iskolákat járva észrevette, hogy mekkora a vágy és a szeretet a lányokban a játék iránt. Látta, ahogy akár kosárlabdával is képesek focizni. Javaslatára – és a FIFA segítségével – megszületett a női válogatott.

Walizada elkötelezett sportember. A férfi válogatottal épp Türkmenisztánban járt, amikor kitört a mudzsahedinek közti rettenetes polgárháború a kilencvenes évek elején. A játékosok közül csak hatan tértek vissza Afganisztánba, köztük volt Walizada is. A taliban alatt sem adta fel a játékot, s ma már mosolyogva meséli, hogy akkoriban hosszú ujjú trikóban, és hosszúnadrágban kellett rúgni a bőrt. Az edző akkor sem ijedt meg, amikor a női válogatott irányítása miatt nemrég idegenek megfenyegették itt Kabulban.

A lányok szülei általában jól fogadják a sportszenvedélyt. Inkább az jellemző, hogy a többi rokon, vagy vidéken a törzs vezetői szólják meg a lányt vagy a családot. Szerencsére eddig egyetlen játékosnak sem esett bántódása. Merthogy ezzel is számolni kell. – Öt éve a lányoknak még a kezét sem lehetett látni, most meg itt futkároznak a pályán. Ez nagy eredmény, de még messze vagyunk attól, hogy egyenlőként kezeljék őket – mondja Walizada. Beavat, hogy a csapat még nem áll készen a nemzetközi porondra, igaz, már háromszor megverték az ISAF női válogatottját.

Hadisa Wali, a 17 éves középpályás a Real Madrid műholdas csatornáját nézve szeretett bele a csapatba és a játékba. A kedvencei mai napig Zidane és Ronaldo. – A családom nagyon büszke rám – meséli izgatottan. Azt szeretné, ha minél többet tudna edzeni, és a csapattal dicsőséget szerezne Afganisztánnak.

Pedig ez az ország nem bánt jól a nőkkel. S az egyre romló biztonsági körülmények miatt a nők helyzetének javítása ismét háttérbe szorult. Az augusztusi elnökválasztáson két női jelölt indul, a 42 férfi jelölt mellett. Az egyik jelölt, a királyi családból származó Shahla Ata jelenleg a törvényhozás alsóházának tagja.

Irodájában, parfümfelhőben ülve fejti ki, hogy a nőknek semmi reményük nem lesz a jobb jövőre, ha ismét férfi irányítja Afganisztánt. – Pedig az afgán nők tiszták, nem korruptak, nem csempésznek drogot, nem tapad vér a kezükhöz. Anyaként bánnának a hazával, ha esélyt kapnának. Ezt kéne már végre belátni – hangsúlyozza a gyakorlatilag esélytelen jelölt. – A nőknek nem szabad többé megbízniuk a férfiakban – vonja le a súlyosnak hangzó következtetést. Afganisztánban azonban ez csak alapszabály.

Az afgán női futballválogatott tagjai és edzőjük, Abdul Sabur Walizada
Az afgán női futballválogatott tagjai és edzőjük, Abdul Sabur Walizada
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.