Narkóblokádok lepték el Mexikót
Sacramento Pérez rendőrfőkapitány keddi halálával tizenhatra nőtt a Ciudad Juárez-i rendőrgyilkosságok száma 2009-ben. Mexikó legveszélyesebb városában idén több mint 280-an haltak meg szervezett bűnözői csoportok keze által. Ékesszólóan tanúskodik az eldurvult helyzetről, hogy a Chihuahua állambeli városban történt a tavalyi 5600 emberéletet követelő kábítószerháború gyilkosságainak ötöde. Ciudad Juárezről filmek tucatjai készültek, urbánus és valós legendák keringnek a nőkön elkövetett erőszakról és bandaháborúkról. Az Egyesült Államok határánál húzódó városban kegyetlen brutalitás folyik - írja az El País.
A legutóbbi gyilkosságokat követően tömegmegmozdulások törtek ki Chihuauhua, Nuevo León, Tamaulipas és Veracruz államban is. Az hatodik napja folyó megmozdulásokat, narkóblokádoknak nevezték el. Édesanyák gyermekeikkel karjaikban vonultak végig a bűnözéssel átitatott városok utcáin, tiltakozva a mexikói hadsereg „tisztogató akciója" ellen, amelyet Felipe Calderón elnök nem sokkal 2006-os beiktatása után indított a kábítószerbandák felszámolására. A tüntetők autópálya-bódékat, hidakat, és utcákat zártak le tizenkét városban is, ahol eluralkodott a káosz - írja a mexikói El Universal napilap.
A rebellióban élen járt a Juárez-banda által uralt Ciudad Juárez és Chihuahua városa, ahol kedden három órán át akadályozták a forgalmat, követelve a hadsereg azonnali távozását. Sokan eltűnt családtagjaikért aggódnak. „Elnök úr, segíteni küldte a katonákat, nem azért, hogy kínozzanak vagy raboljanak" - írták ki transzparenseikre kétségbeesett nők.
Natividad González Parás, Nuevo León kormányzója szerint a tüntetést az Öböl kartell elnevezésű kábítószerbanda szervezi és finanszírozza.
Összecsapások Reynosában
Legalább tízen meghaltak, és huszan megsérültek, amikor fényes nappal a hadsereg tagjai és feltételezett „bérgyilkosok" összecsaptak a Tamaulipas állambeli Reynosa városában. A lövöldözés egy általános iskola előtt tört ki helyi idő szerint kedd reggel tíz órakor. Az összecsapás négy órán át folytatódott, szétterjedve a város több pontjára. A város polgármestere, Oscar Luebbert elmondta: fogalma sincs, hogy miért is nyitottak egymásra tüzet a katonák és az egyelőre ismeretlen személyek. Az áldozatok többsége civil - tette hozzá. Tamaulipas állam az „Öböl-kartell" ellenőrzése alatt áll, akik több területért is harcban állnak a Sinaloa kartellel.
Harc a perui drogpiacért
Hadat üzentek egymásnak a Limában üzletelő mexikói és kolumbiai kartellek is. A La República napilap szerint a Peruban üzletelő észak és dél-amerikai kereskedők a belső piac ellenőrzéséért versengnek. A nyílt hadüzenet akkor látott napvilágot, amikor a mexikói Sinaloa kartell három tagja tüzet nyitott két kolumbiai drogkereskedőre, amiért azok 350 kilogrammnyi kokainnak álcázott lisztet akartak eladni nekik.
Az ENSZ hivatalos adatai szerint Peru Kolumbia után a világ második legnagyobb kokain és kokalevél termesztője. A dél-amerikai ország termését elsősorban a mexikói Sinaloa kartell „aratja le" és vízi úton szállítja tovább Európába és az Egyesült Államokba - írja az El Universal. Szakértők szerint a mexikói kábítószerbandák a világ 38 országában űzik az ipart.