Ebola: megkezdték az oltóanyag tesztelését Libériában
A két oltóanyagot, amelyet két különböző gyógyszergyártó fejlesztett ki, szigorú biztonsági intézkedések közepette szállították a nyugat-afrikai ország egy titkos helyszínére. A kutatók célja, hogy mintegy 30 ezer önkéntest, köztük a járvánnyal kapcsolatos munkálatokban közvetlenül részt vevő egészségügyi dolgozót tegyenek immúnissá a betegséggel szemben – tudósított a BBC hírportálja.
A hétfőn megkezdődött libériai tesztek első fázisában 12 önkéntest oltanak be az ebolavírus zairei törzsének egy apró, ártalmatlan töredékét tartalmazó vakcinával. A tesztelésben részt vevő helyi szakember, Stephen Kennedy szerint lehetetlen, hogy bármely önkéntes megfertőződjön az oltástól.
A tesztek célja az, hogy immunválaszra késztessék a szervezetet. A vizsgálatok előrehaladtával még több önkéntest oltanak be. Azt azonban egyelőre nem tudni biztosan, hogy a kísérleti vakcinák valóban védelmet nyújtanak-e a betegséggel szemben.
Elsőként egy középkorú libériai férfi kapta meg az oltást – jelentette az ország fővárosából, Monroviából a BBC tudósítója. A helyi ápolónőket kiképzik, hogy miként ellenőrizzék az önkéntesek állapotát az oltást követő hónapokban.
Nagy-Britanniában és Svájcban is folynak oltóanyag-tesztelések, és az Orvosok Határok Nélkül szervezet szárnyai alatt is tesztelnek két lehetséges gyógykészítményt. Az orvosok továbbá a betegségből felépült emberek vérének felhasználásával kifejlesztett szérumot is tesztelnek.
A tavaly februárban kezdődött nyugat-afrikai ebolajárványban ez idáig több mint 22 ezren betegedtek meg, közülük több mint 8500-an vesztették életüket, a nagy többség Guineában, Libériában és Sierra Leonéban. Libériában több mint 3600 emberrel végzett a kór, ám az országban folyamatosan csökken az új megbetegedések száma: a január 25-ével véget ért héten mindössze négy új bizonyított esetet regisztráltak. A jelenlegi járvány túlélési rátája nagyjából 40 százalék.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég bejelentette, hogy az ebolajárvány elleni harc a második szakaszába ért, és a betegség terjedésének lassítása helyett immár a járvány végére összpontosítanak – idézte fel a BBC.