Nagyon nehéz elnökségre készülnek a svédek
A sok bírálattal és kevés elismeréssel a zsebében távozó cseh elnökség után július elsejétől az uniós ügymenetben már rutint szerzett svédek veszik át az Európai Unió irányítását. A keddi stockholmi programismertetés előtt hétfőn Brüsszelben Carl Bildt külügyminiszter és Cecilia Malmström Európa-ügyi miniszter adott betekintést az általuk nehéznek nevezett félév tennivalóiba.
A svédeknek kell az új Parlamenttel, majd ősztől az új Bizottsággal felvenni a kapcsolatot, megtalálni a munkaritmust. Ha az írek szeptember végén vagy október elején igennel szavaznak a Lisszaboni Szerződésre, és a vonakodó lengyel és cseh államfő is aláírja végre a ratifikációs okmányt, akkor az intézményi változásokat is át kell ültetni a gyakorlatba.
A súlyos gazdasági válságot, s nyomában az év hátralévő részében rosszabbodó foglalkoztatási helyzetet is át kell vészelni. A krízis és a készülő sok szabályozási anyag, valamint az újabb G-20-as találkozó is elegendő lenne egy elnökségnek, de az év végén nyílik meg a koppenhágai értekezlet, hogy a kiotói környezetvédelmi szerződés meghosszabbításáról egyeztessen 181 részvevővel, s az EU-nak ott egy véleményt kellene képviselnie. A svédek erőteljesen nyomják a Balti-tengeri stratégia kidolgozását is.
A diplomácia is nehéz helyzetet örököl a csehektől. Irántól Izlandig terjed a teendők sora. Bildt azt mondta, hogy az Egyesült Államokkal együtt is szembe kell nézni a közel-keleti kihívással, a két állam megoldás révén, s Szíria bevonásával a békefolyamatba. Az EU szempontjából az izraeli-palesztin feszültség oldása azért is fontos, hogy fel tudja gyorsítani a Mediterrán Unió létrehozását. Keleten új egyezményt kellene kötni az oroszokkal és az ukránokkal is.
Bővítési kérdésekben gyors sikerrel csak Izland csatlakozása kecsegtet, ha a szigetország valóban elszánja magát erre a lépésre. A horvát-szlovén vitában Bildt szerint a tűnődés, a gondolkodás időszaka következik, a svéd elnökség nem tudja ráerőszakolni akaratát a felekre, aminthogy a görögökre és a macedónokra sem.