Szemben az auschwitzi táborparancsnokkal
A nagyapa ugyanis nem volt más, mint Rudolf Höss, az auschwitzi haláltábor hírhedt parancsnoka. Azé a halálgyáré, amely óránként kétezer embert – zsidókat, romákat, lengyeleket, oroszokat, a nácik által alsóbbrendűnek tartott személyeket – volt képes megsemmisíteni. Amit Rudolf Höss egy másik bolygónak nevezett, ahol az emberek csak számok voltak. A 121-es, azaz Josef Paczynski túlélte a több mint 1,1 millió áldozatot szedő poklot. Megmenekülését nagyrészt annak köszönhette, hogy a „Hóhérnak” is hívott Höss fodrászaként dolgozott.
Rainer Höss. Elege lett, hogy a családja tagadta a náci múltat Teknős Miklós / Népszabadság |
Az 1947-ben háborús bűnösként felakasztott táborparancsnok unokája Dávid-csillagot hord a nyakláncán. Idén tetováltatta is magát. „Never forget” (Sose felejts!) – ezt a feliratot „varrták” a mellkasára, a szíve fölé. Meg egy Dávid-csillagot és három számot. Azon Auschwitz-túlélőkét, akik a 49 éves Höss-unokához különösen közel állnak. – A nagyapámtól sosem fogok megszabadulni, mindig itt liheg a nyakamban. Nekem az a feladatom, hogy szembenézzek a múlttal, a családom múltjával. S valamit tegyek azért, hogy az, amit a nácik és szövetségeseik tettek, ezek az iszonyatos dolgok sose ismétlődhessenek meg – mondta Höss a lapunknak adott interjúban.
Az unoka az Élet Menete Alapítvány meghívására és a holokauszt-emlékév záróeseményeire jött Budapestre. Itt találkozott gimnazistákkal is, akik elsősorban azt tudakolták tőle: mit tehet az ő generációjuk? Különösen érdekes volt azoktól ezt hallani, akiknek a családjában a felmenők között áldozatok és tettesek egyaránt akadnak. – Meg kell próbálni kívülről nézni a dolgokra. Különben könnyen labda lesz az emberből, amit a két oldal oda-vissza dobál egymásnak – fejtegette a Stuttgart közelében élő négygyermekes apa.
Höss elmondása szerint húszévesen szakított a családjával. Elege lett a folyamatos holokauszttagadásból, abból, hogy állandóan azt hallotta: „A zsidók és a szövetségesek elvettek tőlünk mindent.” És torkig volt a nagyszülők dicsőítésével. A nagymamáéból, aki természetesnek tekintette, hogy a kifosztott zsidók bútoraiból, műtárgyaiból, bundáiból és ékszereiből elsőként ő válogathatott kedvére. A viszonyokat jól érzékelteti, hogy Rainer döntésére egyik nagynénje úgy reagált: a családi béke akkor térne vissza, ha végeznének azzal a „gazemberrel”.
Mostani szerepvállalásához rögös úton jutott el, csődbűntett miatt két év felfüggesztett szabadságvesztést is kapott. Miután a szakács-cukrász végzettségű vállalkozót szélütés érte, eladta rendezvényszervező cégének felét üzlettársának. Azóta kizárólag a náci múlttal való szembenézésnek él. Könyvet írt nagyapjáról Das Erbe des Kommandanten (A parancsnok öröksége) címmel, szerepelt a náci vezetők leszármazottait megszólaltató, Hitler gyermekei című dokumentumfilmben. Négy évvel ezelőtt elment Izraelbe, ahol egy családnál váratlan meglepetés érte. Szombat este őt kérték fel a gyertyagyújtásra.
Bár nem tartja magát politikusnak, következetesen kiáll a szélsőjobboldallal és az újbarna-idegengyűlölő mozgalmakkal szemben. A svéd ifjú szociáldemokraták felkérésére szerepelt egy klipben, amelyben szavazásra buzdított. A videó nagy siker volt az interneten, igaz, a neonáci-szkinhed gyökerű Svéd Demokraták a harmadik legerősebb párt lett a skandináv országban.
A szélsőjobb térnyerése Európában Höss szerint azért is aggasztó, mert gyűlöletpropagandájukkal nemcsak a zsidók, hanem a muzulmánok, a romák, általában a kisebbségek, a mások ellen szítanak. Riasztónak tartja, hogy az Európai Parlamentben e pártok 2014-ben hány képviselővel tudnak jelen lenni. S az is riadóra ad okot, hogy a szélsőjobboldali mozgalmaknak Európa-szerte két és fél millió – jelentős részben erőszakra hajlamos – követőjük van.
RainerHöss azt mondja, bármennyire hasonlít külsőleg hírhedt nagyapjára, minden reggel bele tud nézni a tükörbe. Jó lenne, ha minél többen tennének így.