Nagy összegű adományokat kapott Liam Fox barátja
Liam Fox előző este jelentette be lemondását, mivel néhány nappal korábban kiderült, hogy egy bizalmas barátja, a 34 esztendős Adam Werritty rendszeresen az ő tanácsadójának adta ki magát, és államközi eseményeken is jelen volt, jóllehet nem állt sem a védelmi tárca, sem a kormányzó Konzervatív Párt alkalmazásában.
Werritty "tanácsadói" minőségében a védelmi minisztert szinte mindegyik hivatalos külföldi látogatásra elkísérte Szingapúrtól Dubajon és Sri Lankán át Új-Zélandig, és többtucatnyi alkalommal járt a minisztérium londoni épületében is Fox vendégeként.
Az ügyet a múlt hétvége óta folyamatosan boncolgató brit sajtóban már a botrány kipattanása után is feltételezések láttak napvilágot arról, hogy Werritty utazásait és üzleti tevékenységét homályos hátterű pénzforrások finanszírozzák.
A szombati Daily Mail azonban már konkrét összegekről közölt értesülést: a konzervatív tömeglap forrásai szerint a Konzervatív Párt pénzügyi holdudvarához tartozó nagyvállalkozók összesen 157 ezer fonttal (több mint 50 millió forinttal) finanszírozták a volt védelmi miniszter barátjának utazgatásait és vállalkozásait.
Ez egyben súlyos összeférhetetlenségi kérdéseket is felvet. A Mail értesülései szerint ugyanis az egyik adományozó - egy kockázatitőke-vállalkozást irányító milliomos -, aki szintén adományozott pénzt Fox barátjának, korábban felvásárolt egy hadiipari vállalatot, amely a brit királyi légierő (RAF) harci és csapatszállító repülőgépeihez is gyárt alkatrészeket.
A nagyvállalkozó, Jon Moulton 35 ezer fonttal támogatta Werritty hivatalosan non-profit vállalatként működő biztonságpolitikai elemző és kutatócégét. Moulton a Daily Mail szombati idézete szerint felfedte, hogy Liam Fox személyesen kérte tőle "egy" non-profit biztonságpolitikai vállalkozás anyagi támogatását.
A szombati Financial Times értesülése szerint ugyanakkor Moulton azt nem tudta, hogy a pénz Fox barátjának cégéhez került, és "nem volt túl boldog", amikor ez tudomására jutott.
A londoni gazdasági napilap konzervatív párti forrásai szerint Fox helyzete akkor vált végleg tarthatatlanná, amikor a sajtó "elkezdett rászállni" a párt gazdag magántámogatóira az ügy feltárása során, és a Konzervatív Párt magánfinanszírozói hátteréből ezt sokan nem vették jónéven.
A Financial Times szerint mindazonáltal továbbra sem világos, hogy milyen előnyökre számíthattak azok az adományozók, akik Werritty utazásait finanszírozták.
Liam Fox a botrány múlt hétvégi kirobbanása utáni első nyilatkozatában még azt mondta, hogy barátjának semmiféle üzleti haszna nem származott a vele fenntartott kapcsolatából.