Nagy erőkkel keresik a szabadkai vérengzések ellopott emlékművét

A 350-400 kilogrammos, turulmadarat ábrázoló bronzszobrot szombaton vitték el.

Fokozottan nyomoz a szabadkai rendőrség az 1944/45-ös vérengzések emlékére állított Vergődő madár című szobor ellopása ügyében - áll a hivatalos szervek által kiadott közleményben. A rendőrség a nyilatkozatában egyebek között kiemelte, hogy szombaton 17 órakor érkezett a bejelentés, miszerint a Zentai úti temetőben lévő 1944/45-ös emlékhelyről eltűnt a Vergődő madár több száz kilogrammos bronzszobra. A közlemény szerint a rendőrség minősített lopás és sírgyalázás ügyében nyomoz ismeretlen tettes ellen.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy politikai indíttatású ügyről vagy pedig egyszerű fémlopásról van-e szó, de Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke vasárnap úgy fogalmazott, nem egyszerű lopás, hanem „üzenet” az 1944/45-ös áldozatok szobrának eltűnése, amely derékba törheti a magyar-szerb megbékélési folyamatot. A jelentések szerint az emlékhelyen az áldozatok nevét tartalmazó táblát nem bántották.

A szobor eltűnését a Német Népi Szövetség tagjai vették észre szombat délután, akik a magyarországi német küldöttséggel szerették volna megkoszorúzni az emlékhelyet. Weiss Rudolf, a szövetség elnöke a szabadkai Pannon RTV-nek azt mondta, hogy a rongálástól függetlenül lerótták tiszteletüket az áldozatok előtt, de „keserű szájízzel” távoztak a temetőből. Maglai Jenő, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szabadkai városi bizottságának elnöke gyalázatosnak nevezte a történteket. A Pannon RTV-nek a politikus azt nyilatkozta, hogy az eset a magyar közösség véres és fájdalmas múltját sérti. Szerinte amennyiben nem találják meg az ellopott szobrot, akkor halottak napjára újat kell készíteni, hogy méltóképpen emlékezhessen a helyi magyar közösség az 1944/45-ös eseményekre.

Kern Sólya Mária, a szabadkai városi képviselőtestület elnöke felszólította a hatóságokat, hogy minél hamarabb kerítsék kézre az elkövetőket. 

A szabadkai Zentai úti temetőben minden évben a Vergődő madár szobornál emlékeznek meg az áldozatokról. A temető 44-es parcellájának területén annak idején 852 embert öltek meg.

A 350-400 kilogrammos, turulmadarat ábrázoló bronzszobor Kalmár Ferenc szobrászművész alkotása. Kalmár a múlt héten hunyt el.

Budapest részéről egy vasárnap éjjel kiadott közleményben a Külügyminisztérium ítélte el az emlékmű ellopását. A közlemény szerint a Külügyminisztérium elvárja, hogy az illetékes hatóságok tegyenek meg mindent a tettesek felelősségre vonása, illetve a szobor helyreállítása érdekében. Magyarország és Szerbia államfője 2013 júniusában közösen hajtott fejet az 1944/45-ös délvidéki vérengzések áldozatainak emlékére emelt szobornál Csúrogon. A magyar kormány továbbra is kész arra, hogy következetesen továbbvigye a közösen megkezdett megbékélési folyamatot. A bűncselekmény ugyanakkor aggodalmat kelt e folyamattal összefüggésben is. A bűntett rávilágít a három magyar település, Csúrog, Mozsor, Zsablya lakosságának kollektív bűnösségét hatályon kívül helyező szerb kormányhatározat mielőbbi elfogadásának szükségességére, amely határozott állásfoglalás lenne a szerb kormány részéről, és egyértelműen jelezné a belgrádi kabinet politikai szándékait is – hangsúlyozta a Külügyminisztérium.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.