Nagy a jövés-menés Kairóban

Két amerikai szenátor, az EU megbízottja, az Afrikai Unió küldöttei – Egyiptomban külföldi politikusok sora győzködi az ellenfeleket.

Július 3-án váltotta le az egyiptomi hadsereg Mohamed Murszi elnököt, aki ellen azóta már erőszakra való felbujtás miatt vádat is emeltek. Az elmozdított elnök ragaszkodik  hatalmához, ahogy a korábbi államfő visszatérését követeli a mögötte álló befolyásos iszlamista szervezet, a Muzulmán Testvériség is. A testvériség  képes hatalmas tömegeket mozgatni, ha akar.

Kairóban most nagy a jövés-mené, külföldi politikusok sora adja egymásnak a kilincset. Két amerikai republikánus szenátor, John McCain és Lindsey Graham Barack Obama elnök kérésére utazott el közvetíteni; tárgyalásaikon az Adli Manszúr vezette átmeneti kormányt a politikai foglyok – köztük Murszi – szabadon engedésére szólították fel. Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter eközben többször is telefonon beszélt  Abdul Fattah al-Sziszi tábornokkal, Egyiptom erős emberével, William Burns helyettes külügyi államtitkár pedig a Muzulmán Testvériség helyettes vezetőjével,  Khairat al-Shaterrel találkozhatott. Az amerikaiak szeretnének valamilyen alkut, amelyben a testvériség belenyugszik abba, hogy Murszi nem lesz újra elnök, és belép az ideiglenes kormányba. Ebben az esetben a testvériség három vagy négy miniszteri posztot kap, a letartóztatottakat pedig elengedik. (Azt nem tudni, hogy ez az alku Murszira vonatkozik-e. Washington szeretné, ha az egyiptomi hadsereg minél előbb kivonulna a politikából. Graham azt mondta, ellenkező esetben Kairó elveszíti az évi 1,3 milliárd dolláros amerikai támogatást.

A nyilvánosságra jutott hírek szerint a közvetítés kezd kudarcba fulladni: a Muzulmán Testvériségnek nehéz lenne egyszerre azzal fordulnia híveihez, hogy menjenek haza, vége a demokráciáért és legitimitásért folyó szent háborúnak. Ha viszont folytatja a makacs politikát még jobban maguk ellen fordítják az egyiptomi társadalom másik felét, a városi értelmiséget, a hadsereget, a szekuláris rétegeket - írta a BBC elemzője Caroline Wyatt. Murszi egyik tanácsadója eközben az Ahram Online-nak azt nyilatkozta, a külföldiek nem közvetítenek, csak a testvériség vezetőinek segítenek megérteni a helyzetet. Az ideiglenes kormány kedden egyébként bejelentést tett arról, hogy iszlám szélsőségesek merényletet terveztek Sziszi, a belügyminiszter Mohamed Ibrahim és Mohamed el-Baradei alelnök ellen is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.