Nagy francia igen a görögök mentőcsomagjára

Az uniós országok közül elsőként a francia parlament nagy többséggel megszavazta szerdán a harmadik görög pénzügyi mentőcsomagot.
A parlament alsóházában, a nemzetgyűlésben 412-en szavaztak igennel 69 nem ellenében, 49-en tartózkodtak. A felsőházban 260 szenátor szavazott igennel, 23-an nemmel és 60-an tartózkodtak.

A francia parlamenti szavazásnak - ellentétben Németországgal, Finnországgal, Észtországgal, Lettországgal, Szlovákiával vagy Ausztriával , ahol a politikai elit visszafogottabb volt a megállapodást illetően - nincs kötelező érvénye a kormány fellépésére. A jelképes gesztussal Francois Hollande államfő és kormánya elsősorban Görögország Párizs általi ámogatását akarta hangsúlyozni, és továbbra is a "megmentő" szerepében kíván feltűnni azok országokkal szemben, amelyek Görögországnak az euróövezetből való kilépését látnák szívesen.

"Az önök felelőssége, hogy utat mutassanak" - mondta a szavazást megelőző vitában Manuel Valls miniszterelnök nem sokkal azelőtt, hogy a görög parlament szavaz az európai hitelezők által követelt első reformokról szóló törvényjavaslatról.

"Európa le tudta küzdeni a válságot, amely fatális lett volna számára" - mondta a kormányfő. Emlékeztetett azokra a kockázatokra, amelyek a csőd közeli helyzetbe került Görögországot fenyegetik, amennyiben nem kap újabb pénzügyi segítséget.

Azoknak, akik kételkednek a baloldali radikális görög kormány kötelezettségvállalásaiban Valls azt üzente, hogy "egy kicsit jobban kellene bízni egy baráti ország kormányában", amelynek miniszterelnöke "bátorságról" tett tanúbizonyságot, amikor elfogadta a népszerűtlen reformokat.

"A megegyezés nem biankó csekk, éppen azért nem, mert sokat kérünk Görögországtól, nem azért, hogy megbüntessük, hanem hogy elkísérjük a gazdaság elengedhetetlen rendbetételében" - mondta a miniszterelnök a kétkedő képviselők felé fordulva. "Nincs Grexit, sem átmenti Grexit, a gondolat abszurd és veszélyes ... Egyesek megalázásról beszélnek. De a megalázás az lett volna ennek az országnak, ha kitesszük a közös valutából, miközben a görögök nagy többsége bent akar maradni" - tette hozzá a francia radikális baloldali képviselők felé fordulva, akik nem támogatták a mentőcsomagot.

A miniszterelnök szerint egyébként a megállapodás Franciaország számára az egyetlen lehetőség, hogy visszakapja a Görögországnak nyújtott 40 milliárd eurós kölcsönt.

A kormányfő "a francia-német páros szilárdságát" is méltatta, amelynek szerinte a megállapodás köszönhető. "A francia-német párosnak kiegyensúlyozottnak kell lennie ahhoz, hogy határozott és ambiciózus legyen. Mindent nem tud, de nélküle Európa semmit nem tud" - hívta fel a figyelmet a kormányfő.

Manuel Valls megerősítette, hogy Görögország hitelezői könnyíteni fognak az ország adósságán. Ez a pont nem szerepel egyértelműen az eurózóna országai hétfői csúcstalálkozóján elfogadott megállapodásban, de a Nemzetközi Valutalap (IMF) szerint Görögországnak sokkal jelentősebb mértékű adósság-átütemezésre és -elengedésre van szüksége annál, mint amekkorára az eurózóna több tagállama eddig hajlandóságot mutatott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.