A brit kormány is figyeli a lehallgatási pert
Megkezdődött Rebekah Brooks, Andy Coulson és hat további médiaszemélyiség pere hétfőn Londonban. A 2011 nyarán bezárt, négymilliós példányszámú News of the World (NoW) című vasárnapi bulvárlap egykori főszerkesztőinek és társainak tárgyalása akár jövő húsvétig is eltarthat.
A Rupert Murdoch sajtócézár érdekeltségi köréhez tartozó lap 2000 októbere óta hallgatott le illegálisan, exkluzív értesülések reményében mintegy hatszáz személyt. Az NoW a királyi család tagjai, politikusok és színészek személyiségi jogait sértette meg. Ám nem csak hírességek szerepeltek célpontjaik között: a botrány akkor robbant ki, amikor manipulálták az elrabolt és meggyilkolt tinédzser, Milly Dowler üzenetrögzítőjét és ezzel akadályozták a nyomozást. A közvélemény bizalma pedig nemcsak a médiában, hanem a rendőrségben is megrendült, miután az is napvilágra került, hogy a nyomozók a kiszivárogtatásokért cserében pénzt fogadtak el a szerkesztőktől.
A hazai és nemzetközi sajtón kívül a brit miniszterelnöki hivatal is szorosan követi majd az eljárást, hiszen Coulson korábban David Cameron kormányfő kommunikációs igazgatója volt. Így a tárgyalás várhatóan bepillantást nyújt majd a politikai elit és a sajtó közötti összefonódásokba is. A per tisztességéért aggódva a legfőbb ügyész mind az újságírókat, mind a parlamenti képviselőket fokozott óvatosságra intette.
Az ügyben Brooks férje, Cameron egykori iskolatársa is érintett, aki feleségével és Mark Hannával, a News International kiadóhivatal korábbi biztonsági főnökével együtt állítólag dokumentumok, számítógépek és egyéb elektronikus berendezések elrejtésére szőtt összeesküvéssel nehezítette az igazságszolgáltatás munkáját.