Náci egyenruha a divatbemutatón
Csakhogy Romániában az önkényuralmi szimbólumok nyilvános használatát akár börtönbüntetéssel is sújthatják. Maximilian Katz, az Antiszemitizmus-Ellenes Központ igazgatója éppen az ezt kimondó törvényre hivatkozva jelentette fel a különcködőt az ügyészségen.
Katz úgy véli, hogy abban a Romániában, amely 2004-ig még a holokausztban való érintettségét is tagadta, közhivatalnok semmiképpen nem engedheti meg magának az efféle akciókat, mert azzal másoknak is példával szolgál a törvények megszegésére. Mazare védekezik, s azt állítja, nem az SS, hanem a Wermacht egyenruhájában jelent meg a kifutón, azon semmilyen nácizmusra emlékeztető jelvény nem volt, és ezzel csak csodálatát akarta kifejezni a német szervezettséggel és pontossággal szemben.
A 41 éves konstancai fenegyerek – aki a helyi tengerészeti akadémia diákjaként vett részt az 1989 decemberi forradalomban, később pedig sikeres újságírói pályát is befutott – nem első alkalommal jár az ügyészségen. A nőtlen Mazarét már számos alkalommal vizsgálták korrupciós váddal, azt beszélik róla, hogy a helyi maffiával ápol szoros kapcsolatokat, de nácizmussal még soha nem gyanúsították.
Vagánykodásának a híre hétfőn néhány óra alatt körbejárta a világot. A Sky Newstól a Jerusalem Postig, a Reuterstől a Haaretzig, a spanyol ABC-től a francia AFP-ig, valamennyi hírügynökség és napilapi portál azt emelte ki, hogy Mazare gesztusa sokkolta a holokauszt idején borzalmas sorsot átélt romániai zsidóságot csakúgy, mint a többi demokratikus érzelmű embert. Cselekedetére az sem adhat felmentést, hogy egyik korábbi divatbemutatón James Bondnak öltözve sétált végig a kifutón, amivel akkor osztatlan sikert aratott.