Murdoch-fejbe került a brit sajtóbotrány
Az ausztrál-amerikai médiacézár Rupert Murdochnak a fia, a 39 éves James nem indokolta távozását, ám néhány hónapja már szóba került ennek eshetősége, miután személyes felelőssége is felmerült a vállalat egyik – azóta megszüntetett – vasárnapi bulvárlapja, a News of the World körül júliusban kirobbant lehallgatási botrány ügyében. Az ifjabb Murdochnek tavaly két ízben is meg kellett jelennie a lehallgatások kivizsgálását folytató londoni parlament média- és kulturális bizottsága előtt, amelynek jelentését még nem hozták nyilvánosságra. A lemondással egy időben Rupert Murdoch bejelentette, hogy fia ugyanakkor megmarad az anyacég, a News Corporation helyettes vezetőjének, ahol számos alapvető feladat hárul rá, „különösen a fizetős tv-üzletekben és a szélesebb nemzetközi műveletekben”. James Murdoch egyúttal marad a News Corporationhoz tartozó BSkyB műholdas műsorszolgáltató elnöke is.
Az ifjabb Murdoch olyan időpontban távozik az apja birodalmának brit lapkiadó cége éléről, amikor ugyancsak hátra van még, hogy a lehallgatások nyomán a brit sajtó etikáját, gyakorlatát elemző Leveson-vizsgálat is befejeződjön, s annak következtetéseit nyilvánosságra hozzák. Ebben az esetben is a News of the World a Sun a fő érintett. A BBC jelentése szerint a hét elején Sue Akers, a londoni rendőrség helyettes biztosa azt nyilatkozta: az eddigi vizsgálatok fényében „az illegális kifizetések gyakorlata” érvényesült a Sun szerkesztőségénél.
A Murdoch-birodalom ugyanakkor nem adja fel állásait Nagy-Britanniában. Ellenkezőleg, a Sun vasárnapi számával azt jelzik, hogy az idősebb Rupert Murdoch maga térhet vissza ellenőrizni a csoport brit lapjait.