Müntefering: Arrogancia kell a politikában

Már az iskolában osztálya "szószólója" volt. Merész, de nem feltétlenül szimpatikus szerep. Franz Müntefering 68 évesen is azt gondolja, nem kell őt mindenkinek szeretnie. Némi arrogancia szükséges az érvényesüléshez - minderről az SPD korábbi és jövőbeni elnöke most megjelent könyvében vall.

A Macht Politik! (Csináljatok politikát) című interjúkötet nem sokkal követi Müntefering pártbeli ellenlábasa, a szeptember elején lemondott SPD-elnök, Kurt Beck életrajzát. Azoknak csalódniuk kell, akik úgy gondolták: a német szocdemek soraiban csak "Müntének" hívott, éles megfogalmazásairól ismert volt alkancellár leszámol Beckkel. Az utóbbi neve egyszer sem fordul elő a 220 oldalon, viszont a szerző a jelentős szociáldemokraták közé a néhai Willy Brandtot, továbbá Helmut Schmidtet, Gerhard Schrödert és a nagy hagyományú baloldali párt 2009-es kancellárjelöltjét, a schröderi reformok "alkotói" közé tartozó Frank-Walter Steinmeiert sorolja.

Az SPD-vel több mint negyven éve "együtt élő" veterán politikus néhány oldalvágást azért elenged - ezek címzettje elsősorban Angela Merkel. A CDU elnöki posztját betöltő kancellárral Müntefering sze-rint az a probléma, hogy nem vezeti Németországot. Azt sem látni pontosan, hova akarja eljuttatni Európa vezető gazdasági hatalmát.

A nemzetközi porondon aktív és sztárolt Merkel a német belpolitikában kétségkívül inkább moderátorként szerepel. Müntefering a nagykoalíciós kormány volt munkaügyi minisztereként, valamint alkancellárként jól megértette magát a konzervatív kormányfővel, akitől 2007 őszén, ideiglenes visszavonulásakor fekete-piros, azaz a nagykoalíciós pártok színeire utaló focilabdát kapott ajándékba.

A mosolykorszaknak azonban vége. Bár mindenki tagadja, elindult a 2009-es Bundestag-választás kampánya. S Müntefering úgy látja: lehet, hogy most siralmasak az SPD közvélemény-kutatási adatai, de bátor "politikacsinálással" van esély a konzervatívokkal szemben. A CSU súlyos voksvesztesége mutatja, Merkel középre tartó kurzusa sem mindenható, a keresztény pártokat is utolérte a szavazók lemorzsolódása.

Némi oldalvágás azért balra is jut. Az SPD-től a Balpárthoz "dezertált" Oskar Lafontaine-t hazardőrnek nevezi, a sok csalódott szocdem választót elcsábító Balpárt szociálpolitikáját pedig úgy jellemzi, hogy az "leragadt a gőzmozdonyok korában". A frontokat a karakán Müntefering világosan megszabta. Kérdés, a választók is így látják-e majd a világot.

Horst Seehofer lehet Bajorország új "erős embere", miután a CSU a pártelnöki poszt után tartományi kormányfőnek is az 59 éves politikust, jelenlegi agrárminisztert jelölte. Seehofer a pártegység helyreállítása mellett demokratikus vitákat és a választói lemorzsolódás megállítását ígérte. A CSU - miután a szeptember végi választáson elvesztette 46 éves abszolút többségét - csak koalícióban tudja kormányozni Bajorországot. Első számú koalíciós partnerjelölt az FDP, de tárgyalnak a sok CSU-szavazót elhódító konzervatív Szabad Választókkal is. (Berlini tudósítónktól)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.