Mozgásban marad az arab utca

Több százezren tüntettek a kairói Tahrír téren. A katonai kormányzattól azonnali reformokat követeltek és lemondásra szólítva fel a megbuktatott Mubarak-rezsim pozícióban maradt tagjait.

A Kairó központjában lévő tér volt a színhelye a Mubarak elleni 18 napos hatalmas tömegmozgalomnak. A pénteki nagygyűlést abból az alkalomból tartották, hogy a tiltakozók fő követelése, az elnök távozása két héttel ezelőtt teljesült.

A tüntetés szónokai aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a hadsereg nem elég gyorsan valósítja meg a reformokat, köztük a rendkívüli törvények hatálytalanítását, a politikai foglyok szabadon bocsátását és Mubarak híveinek hatalomból való eltávolítását. Ezrek ismételgették: nem hagyják el a teret addig, amíg Ahmed Safik miniszterelnököt, a Mubarak-korszak "csökevényét" el nem mozdítják hivatalából. Többen líbiai zászlókat lengettek, támogatásukat fejezve ki a szomszédos arab ország rendszerellenes tüntetőinek. A demonstrálók bejelentették, hogy péntekenként folytatják nagygyűléseiket, amíg követeléseik nem teljesülnek.

Egyiptomi zászlókat lobogtató férfiak a gizai piramisoknál, akik így szeretnék visszatérésre buzdítani a belpolitikai forrongások miatt távol maradó turistákat.
Men stand on top of camels as they wave Egyptian flags during a festival at the pyramids to encourage tourists to return to Egypt after the revolution, in the outskirts of Cairo February 25, 2011. The pyramids at Giza were one of the tourist sites that were reopened to the public for the first time after the recent uprising. Archaeology and tourism students hosted the festival. REUTERS/Amr Abdallah Dalsh (EGYPT - Tags: CIVIL UNREST POLITICS ANIMALS TRAVEL SOCIETY)

A tömeg a téren tartotta a hagyományos pénteki muzulmán imát. Mohammed Dzsibril sejk prédikációjában Mubarak Nemzeti Demokrata Pártjának feloszlatását követelte, Mazhar Sahín imám pedig szolidaritását fejezte ki a diktátor Moammer Kadhafi uralma ellen lázadó líbiaiakkal.

A Mubarak-rendszerben betiltott, de megtűrt iszlamista irányzatú Muzulmán Testvériség üdvözölte Hillary Clinton szerdai nyilatkozatát, amelyben az amerikai külügyminiszter kijelentette: "minden olyan pártnak, amely elkötelezte magát az erőszakmentesség és a demokrácia mellett, joga van részt venni az egyiptomi választásokon". Esszam al-Erian szóvivő az al-Maszri al-Jóm napilap pénteki számában nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy Clinton szavai annak a korábbi washingtoni stratégiának a felülvizsgálatát jelentik, amely az arab világ zsarnoki rezsimjeit támogatta, és küzdött a Muzulmán Testvériség ellen. Szavai szerint ez az "elhibázott" amerikai politika vezetett a zsarnoki rendszerek elleni népfelkelésekhez.

Tunéziában júliusig választanak

A tunéziai ideiglenes kormány pénteken este bejelentette, hogy legkésőbb július közepéig választásokat tartanak az országban. A minisztertanács közleményéből nem derül ki, hogy elnök-, vagy parlamenti választást ígértek. A nap során Tuniszban több mint százezres tömegtüntetés volt a kormány ellen. A belügyminisztérium épületénél a rendőrök figyelmeztető lövéseket adtak le, amikor a tüntetők felmásztak az épület kerítésére. Szemtanúk szerint ez volt a legnagyobb tiltakozó megmozdulás az országban ben Ali elnök rendszerének január 14-i bukása óta.

Jemenben az elnök mellett és ellen is tüntettek

Közben Jemenben az elnök ellen és mellett is tartottak összesen több tízezer embert megmozgató tömegfelvonulást a főváros két, egymástól kilométerekre lévő pontján. Ali Abdullah Száleh jemeni elnök ellenzéke a Szanaai Egyetem előtt tartott tüntetésen hasonló jelszavakat skandált, mint amelyeket az egyiptomi és tunéziai felkelés óta az egész arab világban hallani: "A nép a rezsim bukását követeli". A megmozdulás részvevői pénzgyűjtő aukciót is tartottak, s egy gépkocsiért és egy óráért mintegy 3000 dollárnak megfelelő összeget szereztek. Négy kilométerrel távolabb az elnökhöz lojális tömeg is felvonult. "Szívünkbe zárjuk az egység megteremtőjét. Nem hagyjuk magára" - hangzott az ottani jelszó.

Ádenben, a nagy kikötővárosban több mint tízezer ember vonult az utcára, s követelte Száleh uralmának végét. A rendőrök éles lőszerrel lőtték a tüntetőket, akik közül egy meghalt, s huszonkettő megsebesült. A Szanaatól 200 kilométerre délre lévő Taizban is mintegy tízezren vettek részt egy kormányellenes megmozduláson.

Az elnökellenes országos tiltakozások kilenc napjának eddigi mérlege 17 halott. Száleh azt közölte, hogy nem enged "az anarchiának és az öldökléseknek", és kormánybizottság felállítását rendelte el a lemondását követelő tüntetőkkel folytatandó tárgyalásokra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.