Moszkva leszállítja a légvédelmi rakétákat Aszadnak

A Szíriába irányuló EU-fegyverexport tilalmának feloldása rontja az esélyét a politikai rendezést célzó nemzetközi tanácskozásnak, amelynek a fő akadálya pedig az, hogy a szír ellenzék nem képes megegyezni képviselőjében – jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes, aki szerint Bassár el-Aszad rezsimje megkapja Moszkvától az ígért Sz–300-as légvédelmi rendszereket. Nagy-Britannia még augusztus előtt adhat nyugati fegyvereket a szír ellenzéki erők kezébe, Izraelnek viszont egyik döntés sem tetszik.

A Szíriába irányuló fegyverexport tilalmának feloldása rontja az esélyét a politikai rendezést célzó nemzetközi tanácskozásnak, amelynek a fő akadálya pedig az, hogy a szír ellenzék nem képes megegyezni képviselőjében – jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes, aki szerint Bassár el-Aszad rezsimje megkapja Moszkvától az ígért Sz–300-as légvédelmi rendszereket. Rjabkov kedden Moszkva csalódottságának adott hangot a brüsszeli döntés miatt. Szerinte ez ellentmond az Európai Unió politikájának. Emlékeztetett arra, hogy az EU is szorgalmazta a fegyverkereskedelemről szóló nemzetközi egyezmény (Arms Trade Treaty) megkötését, amely szerint mindig, minden körülmények között annak az országnak a törvényes kormánya viseli a felelősséget, ahova a fegyvert szállítják.

Az FSA egyik katonája Deraában, ahol két éve elkezdődött a Bassár el-Aszad elleni forradalom. Csalódottak
A Free Syrian Army fighter carrying his weapon walks along a street piled with rubble near damaged buildings in Deraa, May 21, 2013. Picture taken May 21, 2013. Mazen Abu Mahmoud/Shaam News Network/Handout via Reuters (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY) ATTENTION EDITORS - THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. REUTERS IS UNABLE TO INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, CONTENT, LOCATION OR DATE OF THIS IMAGE. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO SALES. NO ARCHIVES. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Az egyezményt az ENSZ Közgyűlés április 2-án hagyta jóvá. Oroszország, a világ egyik legnagyobb fegyverszállítója azon 23 ország között volt, amelyek tartózkodtak a szavazáskor. Az orosz külügyminiszter-helyettes úgy vélte, hogy a június 3-án élete lépő nemzetközi fegyverkereskedelmi egyezmény szellemiségével és tartalmával ellentétes döntés született Brüsszelben.

Az európai uniós tagállamok külügyminiszterei nem jutottak egyezségre hétfői tanácskozásukon a Szíriába irányuló fegyverszállításokat tiltó rendelkezés meghosszabbításáról, ezért ez az intézkedés június elsejével hatályát veszti. A Brüsszelben elfogadott közös politikai nyilatkozat szerint a tagállamoknak egyelőre nem áll szándékukban a Szíriába irányuló fegyverszállítás, és azt is kifejezték, hogy álláspontjukat augusztus elseje előtt felülvizsgálják. Ezzel kapcsolatban a brit sajtóban felröppentek hírek, amelyek szerint London augusztus 1. után kezdi a fegyverszállításokat, ám William Hague külügyminiszter azonnal jelezte, a brit kormány nem fog augusztusig várni. Nem is kell, hiszen a hétfői külügyminiszteri csúcs tagállami hatáskörbe utalta a kérdést. Hague ettől függetlenül az embargó feloldása után a Twitteren azt írta, „azonnali döntés” a fegyverszállításokról még nincs. A Downing Street kedden nem közölte, hogy saját hatáskörben akar-e dönteni, vagy a parlament elé viszi az fegyverszállítások ügyét.

Ahogyan Rjabkov bejelentette, hogy Moszkva leszállítja Szíriának az ígért Sz–300-as orosz légvédelmi rendszereket, hogy azok eltérítsék a „forrófejűeket” a beavatkozástól a konfliktusba. Szerinte az Sz–300-as a stabilitást biztosíthatja Szíriában. A külügyi vezető elmondta: Oroszország nem akarja, hogy (a világpolitikai szereplők) határidőt jelöljenek ki a rendezést célzó tanácskozás megtartására, és arra törekszik, hogy megteremtse azt a légkört, amelyben a damaszkuszi kormány és az ellenzék is összeállíthatja tárgyalóküldöttségét. A szíriai vezetés elkötelezte magát a részvétel mellett, az ellenzék soraiban azonban megosztottságot tapasztalnak, s a képtelenség képviselőjük kijelölésére a konferencia összehívásának „fő akadályát” jelenti. Rjabkov közölte is, a Kreml továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy Iránt meg kell hívni a tanácskozásra.

Kedden az orosz külügyminisztérium még egy közleményt is kiadott, amelyben megdöbbenésének ad hangot, hogy az EU nem tartotta fenn a fegyverembargót úgy, hogy a gazdasági szankciók viszont hatályban maradnak. A közlemény szerint az EU ezzel „megfullasztja” Szíria népét. Amerikai részről Jay Carney fehér házi szóvivő üdvözölte, hogy az EU a fegyverembargó eltörlése mellett döntött, elítélően nyilatkozott viszont az Sz-300-asok szállításáról Aszadnak.

Izraelnek sem a brit, sem az orosz fegyverszállítási terv nem tetszik. Juval Steinitz hírszerzési miniszter Rjabkov bejelentése után felhívta a figyelmet, hogy sántít, amit az oroszok hangoztatnak, vagyis hogy az Sz–300-as védelmi fegyver, hiszen a rendszer rakétái 300 kilométeres hatótávolságúak, és polgári-katonai repülőgépeket is lehet velük támadni, akár Tel-Avivban is. Ezek a fegyverek másrészt a Hezbollahnál és Iránnál is kiköthetnek, ami sérti a Teherán ellen hatályban lévő fegyverembargót. Steinitz elítélte a nyugati fegyverszállítási terveket is. Mint elárulta, Izrael az Egyesült Államokat és az EU-országokat is lebeszélné a lázadók felfegyverzéséről, mert könnyedén elképzelhető, hogy ezeket a fegyvereket valamikor ők is Izrael ellen fordítják.

Móse Jaalon védelmi miniszter ehhez annyit tett hozzá, Izrael „tudni fogja”, mit tegyen, ha Aszadék megkapják az Sz–300-asokat. Jaalon ezzel minden valószínűség szerint Szíriában végrehajtandó izraeli légitámadásokra utalt. Ezek állítólag szóba kerültek Benjamin Netanjahu oroszországi látogatásán is, amelyen az izraeli miniszterelnök állítólag alkut ajánlott Vlagyimir Putyin orosz elnöknek: Moszkva nem szállítja le az Sz–3000-asokat, aminek a fejében Izrael nem támad még egyszer célpontokat Szíriában.

A konfliktus egyedüli szereplői, akik nem nyugalomra intenek, azok a szír felkelők. Az ellenzéki egységeket tömörítő Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) főparancsnoka, Szalam Idrissz az AP hírügynökségnek azt mondta, „nagyon csalódott”, amiért az EU-embargó feloldása nem jelent azonnali fegyverszállításokat, és ő a maga részéről „elvesztette a türelmét” a nemzetközi közösséggel szemben. A Hezbollahnak több ezer katonája harcol Aszad hadserege mellett, az FSA-ra ők jelentik a legnagyobb veszélyt – tette hozzá a főparancsnok.

Carney eközben Washingtnban elmondta azt is, hogy a Fehér Ház előzetesen tudott John Mc Cain szenátor, volt amerikai elnökjelölt szíriai útjáról, és visszatérése után Barack Obama elnök konzultálni fog a republikánus politkussal. McCain – a szíriai katonai beavatkozás híve és az kormányzati Szíria-politika nagy bírálója – hétfőn Törökországból ment Szíriába, aholaz FSA vezetésével találkozott. Az ellenzék állítólag közbenjárásra kérte, azért, hogy hogy az Egyesült Államok szállítson fegyvereket a felkelőknek, hozzon létre repüléstilalmi övezetet, és mérjen csapásokat a harcokba beavatkozó Hezbollah egységeire.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.