Moszkvai lakásában vertek meg egy holland diplomatát
Moszkvai lakásában megverték Hollandia oroszországi nagykövetségének egyik diplomatáját - számolt be az orosz média a moszkvai idő szerint kedd éjszaka történt támadásról.
A Rosszija 24 állami hírtelevízió közlése szerint a misszió első beosztottja, Onno Elderenboschra volt az áldozat. A tettesek villanyszerelőknek adták ki magukat, öltözékük is erre utalt. A támadók a rendőrség szerint ketten voltak, és azzal az ürüggyel csengettek be a holland diplomata szolgálati lakásába, hogy a vezetékeket ellenőrizzék. A gyanútlan férfit azonnal megtámadták, megkötözték, majd egy szívet és az LGBT (magyarul LMBT: leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek) feliratot rajzolták a tükörre. A holland első beosztott diplomata nem fordult orvoshoz, de még aznap este feljelentést tett a rendőrségen.
Az orosz állami televízió jelentése szerint Frans Timmermans holland külügyminiszter magyarázatot vár az orosz hatóságoktól a történtekre. Szerdán az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság büntetőeljárást indított az ügyben.
Október elején egy, a Moszkvában dolgozó holland követségi tisztviselőhöz hasonló rangban lévő orosz diplomatára rontottak rá hágai lakásában a helyi rendőrség emberei. Arra hivatkozva, hogy a szomszédok szerint bántalmazza gyermekeit, Dmitrij Borogyin tanácsost ütlegelték, majd bilincsben vitték el, és egész éjjel fogva tartották a rendőrségen.
A holland külügyminisztérium a múlt szerdán elnézést kért a történtekért Oroszországtól, miután Moszkva előtte jegyzékben tiltakozott az ügy miatt. Hága elismerte, hogy az orosz tanácsos elleni rendőri intézkedés megsértette a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezményt, amelynek értelmében a tanácsost diplomáciai mentesség és védelem illeti meg.
A holland hatóságok ennek ellenére nem büntették meg a Borogyin ellen intézkedő rendőröket - emlékeztetett a Rosszija 24 hírtelevízió.
Az orosz-holland kapcsolatokat az utóbbi hetekben feszületség terheli. A hágai kormány október 4-én közölte, hogy választott bírósági eljárást kezdeményezett az ENSZ tengerjogi egyezménye alapján a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet Oroszországban elfogott hajója ügyében. Az Arctic Sunrise holland zászló alatt hajózott.
Az orosz hatóságok kalózkodás címén vádat emeltek a Greenpeace 30 aktivistája, köztük holland állampolgárok ellen, akik a Pecsora-öbölben lévő Prirazlomnaja orosz olajfúró toronynál, szeptember 18-án tiltakozó akciót hajtottak végre a Barents-tengeri orosz kőolaj-kitermelés ellen.