Ecuadorba menekül Edward Snowden
Edward Snowden, az amerikai CIA és a Nemzeti Biztonsági Ügynökség (NSA) volt alkalmazottja, a titkos adatgyűjtés kiszivárogtatója vasárnap helyi idő szerint délelőtt 10 óra 55 perckor menetrend szerinti légi járattal Moszkvába távozott – jelentette be a hongkongi kormány.
Snowden az Aeroflot SU 213-as járatával a délutáni órákban érkezett meg az orosz főváros seremetyevói nemzetközi repülőterére. Snowden nem áll meg Oroszországban, a végső célpontja Ecuador, amelynek a külügyminisztere, Ricardo Patino vasárnap délután twittelte, hogy Snowden hivatalosan menedékjogi kérelmet nyújtott be a quitói hatóságokhoz. Az oroszok valamivel az amerikai kiszivárogtató moszkvai érkezése előtt azt közölték, hogy Snowdent nem fogják feltartóztatni a határon. Az amerikaival kapcsolatban semmire nem utasítottak, de persze ahhoz, hogy az amerikai beléphessen Oroszország területére, vízummal kell rendelkeznie – hangzott a seremetyevói. Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata időközben arról tájékoztatott, hogy Snowden valószínűleg tranzitutasként érkezett Moszkvába. Azt a Kreml egyébként közvetlenül a botrány kitörése után jelezte, hogy az orosz hatóságok „megfontolnák” Snowden esetleges menedékjogi kérelmét. „Ha a kérelmet benyújtják, aszerint cselekszünk, amit a tények sugallnak” – mondta Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin elnök szóvivője.
A 30 éves amerikai informatikust Washingtonban kémkedéssel, kormányzati tulajdon eltulajdonításával és azzal vádolják, hogy titkos hírszerzési információkat adott ki jogosulatlan személyeknek. Bár a Virginiában benyújtott vádiraton a dátum június 14., csak pénteken hozták nyilvánosságra, Washington pedig szombaton már kérte is Snowden kiadatását a hongkongi hatóságoktól. Ha egy esetleges perben bűnösnek találnák, Snowdenre harminc év börtön vár.
A menekülés kapcsán az egyik hongkongi lap, a South China Morning Post úgy értesült, hogy Snowdent egy izlandi üzletember bérelt repülőgéppel korábban közvetlenül Izlandra vitte volna. A kísérlet a repülőgépet szolgáltató cég visszalépésén hiúsult meg: a cég állítólag az Egyesült Államok megtorló szankcióitól tartva állt el Snowden menekítéséről.
Snowden május 20. óta volt Hongkongban, ahová Hawaiiról ment, miután az NSA ottani irodájában rengeteg dokumentumot lemásolt arról, hogy az ügynökség amerikaiak és külföldiek millióinak az internetes és mobiltelefonos kommunikációjáról gyűjtött adatokat. A Guardiannek és a Washington Postnak Hongkongban adta át az adatgyűjtést bizonyító dokumentumokat, majd saját akaratából a nyilvánosság elé állt. A férfi először egy szállodában lakott, később azonban, a vasárnapi útig ismeretlen helyen húzta meg magát.
A Rosszija 24 orosz hírtelevízió jelentése szerint az amerikai férfi hétfőn utazik tovább az Aeroflot SU150-es számú járatával Kubába, ahonnan Caracasba, Venezuela fővárosába távozik. A CIA és az NSA volt alkalmazottja nem egyedül utazik, a társaságában van egy Sarah Harrison nevű nő is. Az orosz állami televízió híradása szerint lehetséges, hogy Snowden az éjszakát egy moszkvai szállodában tölti. A negyedmillió amerikai diplomáciai távirat kiszivárogtatásáról ismert WikiLeaks munkatársai eközben a Twitteren közölték, ők segítettek az amerikainak, hogy politikai menedékjogot kapjon „egy demokratikus országban”, ők biztosították számára a jogi védelmet és a megfelelő papírokat is. Az amerikai hatóságok a szivárogtatás után bevonták Snowden útlevelét, így egyelőre nem világos, hogyan repülhetett el Hongkongból Moszkváig. Washington Kubát és Venezuelát is kérte, hogy tagadják meg a belépés lehetőségét Snowdentől.
Azt, hogy Snowden Ecuadorba menekül, a WikiLeaks segítsége is valószínűsítette – Ecuador az az ország, amelyik a WikiLeaks alapítójának, Julian Assange-nak menedékjogot adott. Snowden érkezésekor a seremetyevói repülőtér F terminálja előtt már ott állt egy ecuadori nagykövetségi gépkocsi. Az amerikaiak eközben azt ígérik, hogy „bárhova” Snowden után mennek. A szivárogtató elengedése miatt az Egyesült Államokban már Moszkvát és Pekinget is bírálják: ahogy Chuck Shumer New York-i demokrata szenátor a CNN-nek mondta, „érzése szerint” a kínaiak keze benne volt a dologban, Vlagyimir Putyin Oroszországa pedig „bűnpártolóként” segítette a szökést. A hongkongi hatóságok időközben közleményt adtak ki, amely szerint az amerikai kiadatási kérelem ugyan megérkezett, de nem felelt meg a szükséges követelményeknek, ezért a városállamnak semmilyen jogi alapja nem volt akadályt gördíteni Snowden távozása elé. Amerikai szakértők ennek ellenére valószínűtlennek tartják, hogy Hongkong pekingi jóváhagyás nélkül, egyedül mert volna cselekedni az ügyben. Erről többek között Richard N. Haass, a Council on Foreign Relations elnöke beszélt az ABC televízió kamerái előtt. Dianne Feinstein, a szenátus hírszerzési bizottságának az elnöke a maga részéről úgy nyilatkozott, meglepő, hogy Peking nem az amerikai-kínai kapcsolatok javítására használta fel.
Az amerikai vádakra reagálva a kínai külügyminisztérium közleményt adott ki, amely szerint a központi hatalom tiszteletben tartja a közigazgatásilag hozzá tartozó Hongkong döntéseit a hasonló ügyekben, mélyen aggasztják viszont azok az információk, amelyek szerint az Egyesült Államok kémkedik Kínában. Barack Obama amerikai elnök és kínai kollégája, Xi Jinping pár héttel ezelőtti kaliforniai találkozóján még az volt a fő téma, hogy kínai hackerek kormányzati célpontokra támadnak az Egyesült Államokban. A szél ezzel kapcsolatban akkor fordult meg, amikor Snowden a South China Morning Postnak elárulta, hogy az NSA által indított évi 61 ezer hackerműveletből több száz támad kínai célpontokra.
Vasárnap délután megszólalt a hányatott sorsú volt spanyol vizsgálóbíró, Baltasar Garzón is, jelezve, hogy az általa vezetett jogászi csoport a világon bárhol kész Snowden védelmére. Garzón Assange vezető jogi tanácsadója is.
A moszkvai landolás után Snowden járatának az utasai elmondták, a férfi ott volt a gépen, de ebből senkinek semmiféle kényelmetlensége nem volt. Már csak azért sem, mert a férfi alig volt szem előtt, az első osztályon utazott. Ecuador moszkvai nagykövetségének a biztonsági őrizetét vasárnap megerősítették, noha arról egyelőre nincsenek információk, hogy Snowden ott töltené az éjszakát. Az ecuadori nagykövet a seremetyevói repülőtér szállodájában találkozott vele.