Moszkva még nem küldi el a rakétákat
A jelentés a szír elnök egy tévéinterjújára hivatkozva számolt be az Sz–300-asok érkezéséről, de kiderült, az információ a nyilatkozatot beharangozó összeállításból származik, maga Bassár el-Aszad nem mondott ilyet. Az orosz sajtóban megszólaltatott szakértők szerint ősz előtt aligha kezdődhet meg a rakétaszállítás, amelynek határideje amúgy is csak jövőre jár le. Sőt, elképzelhetőnek tartják, hogy akár be is fagyasztják a szerződés teljesítését, de Oroszország válaszengedmények nélkül nem akarja ezt megtenni.
Vlagyimir Putyin orosz államfő külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov az ügy kapcsán csak azt erősítette meg, hogy Moszkva az ütemtervnek megfelelően teljesíti a Damaszkusszal korábban aláírt fegyverszállítási megállapodásokat, amelyek nem esnek semmilyen tilalom alá. Új szerződéseket a Kreml nem tervez. A MiG repülőgépgyár vezérigazgatója, Szergej Korotkov – a RIA Novosztyi szerint – közölte: tárgyalnak Szíriával több mint tíz MiG–29-es vadászgép eladásáról. Közben Aszad egy, a Hezbollah síita szervezethez köthető libanoni televíziónak azt mondta: minden döntést, amiben az esedékes genfi békekonferencián megegyeznek, népszavazással kíván szentesíteni.
Az Sz–300-asokkal kapcsolatos cáfolat ellenére pénteken John Kerry amerikai külügyminiszter figyelmeztetett, Oroszország ne szállítson légvédelmi fegyvereket az Aszad-rezsimnek, mert azok csak elnyújthatják a szíriai polgárháborút, veszélybe sodorhatják az átmeneti kormány tárgyalásos megalakítását, és sértik Izrael stratégiai érdekeit. Kerry rámutatott, hogy az Sz–300-as rakéták szállítása nem segít egy olyan helyzetben, amikor az Egyesült Államok és Oroszország júniusban Genfben tárgyalóasztalhoz szeretné ültetni a szíriai kormány és az ellene lázadók képviselőit, és hangot adott meggyőződésének, hogy a szíriai ellenzék részt fog venni a genfi konferencián, amint tisztázta a vezetéssel kapcsolatos kérdéseket. Megszólalt az ügyben Guido Westerwelle német külügyminiszter is, aki arra kérte Oroszországot, hogy ne veszélyeztetesse a béketárgyalásokat. A német külügyminiszter „rossz üzenetnek" nevezte a Damaszkusznak szánt orosz fegyverszállításokat.