Moszkva: A líbiai ellenzék győzelme véget vet a vérontásnak

A líbiai drámai fordulat jelzi, hogy a hatalom nagyon hamarosan az ellenzék kezébe kerül, s Moszkva reméli, hogy ez véget vet a vérontásnak, amely csak szenvedést hozott az ország lakosságának és kárt okozott a gazdaságnak - mutatott rá az orosz külügyminisztérium hétfőn kiadott nyilatkozatában.

Az orosz álláspont szerint a harcok beszüntetése nyomán haladéktalanul meg kell indítani az új, törvényes hatalmi szervek kialakításához vezető politikai folyamatot és az állam majdani berendezkedéséről szóló egyeztetéseket.

A dokumentum egyben felszólította a nemzetközi közösséget az ENSZ BT 2070. és 2073. számú határozatainak betartására és arra, hogy egyetlen állam se avatkozzon be Líbia belügyeibe.

"A líbiai konfliktus egyik tanulsága, hogy megerősítette azt a nyilvánvaló igazságot, amely szerint egy szuverén állam belső viszályaival kapcsolatban a nemzetközi közösség tagjainak maximális visszafogottságot és felelősséget kell tanúsítaniuk, és szigorúan ragaszkodniuk kell az ENSZ vonatkozó határozatainak betűjéhez és szelleméhez" - mutatott rá a nyilatkozat.

Végül a dokumentum hangsúlyozta: Moszkva bízik abban, hogy a líbiai fél garantálja az ott lévő orosz diplomaták és általában az orosz állampolgárok biztonságát.

Konsztantyin Koszacsov, a duma külügyi bizottságának elnöke már hétfő reggel úgy nyilatkozott, hogy Moammer el-Kadhafi líbiai vezető elérkezett ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszatérés, már nem áll módjában ellenőrizni még a Tripoliban zajló eseményeket sem. Egyben reményének adott hangot, hogy el-Kadhafi nem vállalkozik "végső, elkeseredett lépésekre hatalma megőrzése érdekében". Koszacsov az eddig is hangoztatott orosz álláspontnak megfelelően elítélte a NATO-tagállamok beavatkozását. Hozzátette: egyes jelek Tripoli éjszakai megrohamozásával kapcsolatban is a NATO támogatására utalnak, s ez kétségessé teszi a történtek legitimitását. Koszacsov hangsúlyozta: az úgynevezett Nemzeti Megmentés Bizottságának nincs szilárd politikai platformja, és nem biztos, hogy összetétele teljes mértékben kifejezésre juttatja a helyzet bonyolultságát. Az orosz politikus meggyőződésének adott hangot, hogy Líbiában el-Kadhafi távozása után a hatalomért való harc folytatódni fog.

Koszacsov a Russia Today tévéállomásnak nyilatkozva kijelentette: Oroszország kész elismerni a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsot, de csakis Kadhafi távozása után, mert a végső választás a líbiai népé.

Mihail Margelov, az orosz államfő líbiai különmegbízottja az Eho Moszkvi rádióban újra hangsúlyozta: Oroszország nem fogadja be Kadhafit, sem a fiait, sem pedig más olyasvalakit, akinek "véres a keze". Úgy vélte: "A líbiai vezető olyan saját, külön világban él, amely valamelyest különbözik attól a világtól, amelyben a többiek élnek. Nem lehet kiszámítani, milyen fortélyt használ majd legközelebb, s csak remélni lehet, hogy az nem lesz veszélyes az emberiségre, mert számára a játék még nem ért véget".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.