Moszkva úgy tesz, mintha nem örülne
Hasonlóan, már-már sértődötten nyilatkozott Vlagyimir Putyin államfő is. Ő a távozó brit miniszterelnöknek, David Cameronnak válaszolt, aki még a népszavazás előtt azt mondta: az orosz elnök „boldog lenne”, ha a Brexit bekövetkezne. „Nincs, és soha nem is volt” alapjuk e szavaknak – közölte Putyin, aki szerint a kijelentés „tisztességtelen kísérlet” volt a brit közvélemény befolyásolására, ám még ez sem hozta meg a kívánt eredményt. Az orosz elnök szerint hazája nem avatkozott be a népszavazás ügyébe, sőt Oroszországnak együttműködő partnerként egy kifejezetten erős Európai Unióra van szüksége.
Szergej Lavrov szerint orvoshoz kell forduljanak, akik azt gondolják: Moszkva örül a Brexitnek Reuters |
A tények mégis arra utalnak, hogy – legalábbis rövid távon – Moszkva valóban hasznot húzhat a Brexitből. Hiszen egy olyan állam távozik az EU-ból, amellyel Oroszországnak az uniós országok közül a legfeszültebb a viszonya, és az már jóval azelőtt megromlott, hogy – elsősorban az ukrajnai válság miatt – kiéleződtek a problémák a közösség és Moszkva kapcsolataiban. Ráadásul Európában Nagy-Britannia számít az Egyesült Államok legszorosabb szövetségesének, így a Kremlben bízhatnak abban, hogy Brüsszelben gyengül az orosz részről gyakran kifogásolt amerikai befolyás.
Az orosz politikai elit egy része – ellentmondva a Kreml távolságtartó hozzáállásának – a Brexit-szavazás után nem is titkolta örömét. A populista Liberális-Demokrata Párt „helyes döntésnek” nevezte a népszavazás eredményét, a párt vezetője, Vlagyimir Zsirinovszkij pedig azt mondta: „egy a pénzügyi maffia, a globalisták és mások által létrehozott unióra” mondtak nemet a britek. Borisz Tyitov, az orosz üzleti élet érdekeit képviselő ombudsman szerint valójában „nem Nagy-Britannia válik függetlenné Európától, hanem Európa az Egyesült Államoktól”. A parlamenti alsóház, az állami duma külügyi bizottságának elnöke, Alekszej Puskov a nyíltan Brexit ellen fellépett Barack Obama amerikai elnök személyes kudarcának is tartja a múlt csütörtöki voksolás eredményét.
Moszkvában arra is felhívják a figyelmet, hogy London kiválását és annak következményeit nem lehet leegyszerűsíteni. A brit kilépés évekig elhúzódhat, de Nagy-Britannia a NATO tagja marad, talán még aktívabb is lesz, befolyása az európai politikára változatlanul érvényesül. A Brexit gazdasági következményei ráadásul nem egyértelműen kedveznek Oroszországnak. Egyes számítások szerint – a jelentős aranytartalékainak köszönhetően – Moszkva egyetlen nap leforgása alatt dollármilliárdokat nyert ugyan e nemesfém világpiaci árának emelkedésén, vesztett viszont az angol font gyengülésén, és esett az orosz fizetőeszköz, a rubel árfolyama is. Ráadásul – mint arra Dmitrij Medvegyev miniszterelnök is figyelmeztetett – a Brexitet kísérő gazdasági bizonytalanság ingataggá teszi a tőzsdéket és a nyersanyagok világpiacát is, ami nem jó Oroszországnak.