Morales nem bújtatta Snowdent
A bolíviai elnök Moszkvából hazafelé tartó repülőgépének átrepülési engedélyét Franciaország, Portugália, Spanyolország és Olaszország is megtagadta, ezért Evo Morales gépének Bécsben kellett leszállnia. Az átrepülési engedélyt azzal a gyanúval tagadták meg, hogy az elnököt szállító gép fedélzetén tartózkodik Edward Snowden kémkedéssel vádolt amerikai informatikus. Franciaország cáfolta a vádakat, Spanyolország pedig közölte, hogy nyitva a légtere az elnök gépe előtt – írja a BBC.
Morales korábban Moszkvában kijelentette, hogy Bolívia megfontolná a szivárogtató menedékkérelmét, de a bolíviai források kezdettől fogva tagadták, hogy a Hongkongból Moszkvába szökött Snowden az elnöki gépen lenne. Az osztrák hatóságok is átkutatták a gépet, de ők sem találták a férfit, aki ezek szerint továbbra is a moszkvai Seremetyjevó reptér tranzitzónájában van, bár ott sem látta még senki. A vizsgálat és 13 óra veszteglés után Morales gépe felszállhatott Bécsből, hogy Spanyolországon keresztül, egy Kanári-szigeten történő tankolás után hazatérjen.
Bár betyárbecsületből Heinz Fischer osztrák elnökkiment a repülőtérre találkozni Moralesszel és vigasztalni egy kicsit, Bolíviában nagyon felháborodtak az elnöki gép átkutatása miatt. La Paz ezért még szerdán rendkívüli tanácskozásra hívta össze a Dél-amerikai Nemzetek Uniójának (UNASUR) az államfőit, Bolívia ENSZ-nagykövete, Sacha Llorenti pedig az ENSZ-nél tett panaszt, szerinte ugyanis az átrepülést megtagadó európai országok megsértették a nemzetközi jogot. Morales kijelentette, hogy egy elnök bárhová utazhat, ráadásul az engedélyek megtagadása a latin-amerikai régió ellen irányuló támadás volt.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtési és megfigyelési módszereit kiszivárogtató Snowden Bolívián kívül húsz országtól kért menedékjogot, de eddig a legtöbb állam visszautasította a kérelmet. Általában azzal az indokkal, hogy menedékjogi kérelmet csak saját területükön fogadnak el, Ecuador – ahol Julian Assange WikiLeaks-alapítónak elfogadták kérelmét – pedig azt közölte, hogy akkor foglalkoznak a dokumentummal, ha Snowden eljut egy ecuadori nagykövetségre.
Ricardo Patino ecuadori külügyminiszter egyébként szerdán jelentette be, hogy lehallgató készüléket, rejtett mikrofont találtak Quito londoni nagykövetségén – ott, ahol Assange már több éve tartózkodik, félve egy erőszakvád miatt történő svédországi és a valószínűleg azonnal utána következő amerikai kiadatástól. Assange-et Washington a WikiLeaks nagyszabású szivárogtatásai – többek között a negyedmillió amerikai diplomáciai távirat nyilvánosságra hozatala – miatt akarja felelősségre vonni.
Az, hogy a londoni poloska része-e a Snowden által leleplezett titkos adatgyűjtési akcióknak, még nem derült ki. Az viszont igen, hogy a kiszivárogtató menedékkérelmére Németország és Hollandia is nemet mondott, így Snowden mozgástere tovább szűkült. Sajtóösszesítések szerint 21 beadványából hatra kategorikus elutasítás volt a válasz, 11 ország csak akkor foglalkozik ilyen üggyel, ha a kérelmező már a területén tartózkodik, Moszkva feltételeit maga Snowden nem fogadta el, míg a többi megkeresett államtól – köztük Kubától, Kínától és Nicaraguától – még nem érkezett válasz.