Mladics: tárgyalás csak hónapok múlva?
– A sajtóértekezleten elhangzottak azt sejtetik, hogy Mladics egészségi állapota lehetővé teszi a tárgyalás megkezdését. Meg tudja ezt erősíteni?
– A vád nevében ilyen kijelentést nem tehetek. Ám az előzetes orvosi vizsgálat nyomán azt mondhatom, hogy Mladics megfelelő állapotban van ahhoz, hogy pénteken a bírák elé álljon és meghallgassa a vádiratot.
– Hogyan folytatódik az eljárás a pénteki vádismertetés után?
– Már pénteken bűnösnek vallhatja magát, de gondolkodhat harminc napig, s mondhatja azt is, hogy nem érzi magát bűnösnek. A pénteki megjelenése után lényegében megkezdődik a tárgyalás előkészítése, Mladicsnak nyilatkoznia kell arról, kik lesznek a védői.
– Tudnak arról valamit, hogyan akarja Mladics megszervezni a védelmét? Kérhet kirendelt védőt, vagy védheti önmagát, ahogy Radovan Karadzsics, a volt boszniai szerb politikai vezető teszi a jelenleg is folyó perében?
– Szándékairól pénteken, vagy a következő hetekben bizonyosan többet fogunk tudni. Elvileg lehetséges, hogy védőt kap, de ennek szigorú szabályai vannak, s elképzelhető, hogy a vádlott önmagát védi, vagyis a tárgyaláson nincs mellette védőügyvéd.
– Mit lehet már tudni a vád stratégiájáról?
– Ezt a pénteki első bírósági megjelenés után beszéljük majd meg. Továbbra is lehetséges, hogy összevonjuk Mladics és Karadzsics ügyét. A cél az, hogy a folyamat, amennyire csak lehetséges, gyorsan haladjon előre, de a vádlott jogainak tiszteletben tartásával. Hamarosan nyilvánosságra hozzuk, hogyan képzeljük a menetrendet, és a beidézendő tanúk listáját is.
– Mennyi ideig tarthat az eljárás?
– Nagyon összetett ügyről van szó, hiszen Mladics esetében etnikai tisztogatás, Szarajevó ostroma, a srebrenicai mészárlás részleteit kell feltárni. Ez sok időt igényel. Az első bírósági esemény után hónapok telhetnek el, mire a tárgyalás megkezdődik.
– A főügyész szerdán utalt rá, hogy Mladics Hágába küldésével Szerbia nagy lépést tett az EU felé. De még egy háborús bűnökkel vádolt személyt át kell adnia a nemzetközi bíróságnak.
– Igen, Goran Hadzsicsot. S miközben elismerjük a szerb elnök, a szerb hatóságok elszántságát, Brammertz ügyész úr ismételten kérte a belgrádi vezetést, hogy minél hamarabb adja ki Hágának Hadzsicsot is. Serge Brammertz két hete küldte meg jelentését az ENSZ Biztonsági Tanácsának, amelyben még igen bírálóan írt Szerbia együttműködéséről a nemzetközi bírósággal. Ez a jelentés még mindig a BT asztalán hever, s Brammertz főügyész úr hétfőn, június hatodikán ad újabb tájékoztatást a BT-nek.
– Marad azonban a kérdés, hogy miként kerülhette el Mladics 16 éven át a letartóztatást.
– Üdvözöljük, hogy itt van, de maradtak kérdéseink. A szerb hatóságok maguk jelezték, kivizsgálják, kik segíthették Mladicsot a bujkálásban. A lényeg azonban az, hogy Mladicsot is utolérte az igazságszolgáltatás. Ez a legerősebb üzenet a térség számára.
Budapestre jön a főügyész. Hamarosan a magyar fővárosba látogat Serge Brammertz, a hágai Nemzetközi Törvényszék föügyésze – vált ismertté szerdán. Az egykori Jugozlávia te4rületén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló testület vezetője az uniós elnökséget adó Magyarország kormányzati tényezőivel fogja ismertetni álláspontját Szerbia, Horvátország és Bosznia-Hercegovina együttműködéséről a június 13-val kezdődő héten.