Mit kezdjen az USA az Izrael-ellenes kórussal?

Az Obama-kormány részt vesz a nyolc évvel ezelőtt Izrael-ellenes hangulatkeltésbe torkollott durbani ENSZ-konferencia utófórumának előkészítésében. Elie Wiesel és Simone Veil közölte: a helyszínen tiltakozik majd.

Az ENSZ 2001-es rasszizmus, faji megkülönböztetés és idegengyűlölet elleni konferenciáján történtek megismétlődésétől tartanak elsősorban Amerikában és Izraelben az egykori durbani (Dél-Afrika) találkozó idei utófóruma előtt. A Durban II-nek nevezett áprilisi felülvizsgálati konferenciát ezúttal Genfben rendezik, de a mintegy 190 ország képviselőjének részvételével zajló előkészületekből úgy tűnik: ahogyan nyolc éve is, a világszervezet égisze alatt ismét Izrael-, sőt zsidóellenes hangulatkeltésre kerülhet sor.

A zsidó állam mellett eddig Kanada jelezte, hogy távol tartja magát az értekezlettől. Roni Lesno Jar, Izrael az ENSZ genfi központjához akkreditált nagykövete szerint a majd áprilisban elfogadásra kerülő állásfoglalás tervezete, amely rasszista-, valamint apartheidállamként utal országára, "egyre rosszabb". "A telepekre, illetve a megszállt területek további uralásának céljával hozott, faji megkülönböztetésen alapuló törvényekre épülő idegen megszállás az apartheid mai formája, és komoly fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságára" - áll a tervezetben, amely nem nevezi néven Izraelt, de egyértelműen beazonosítja a zsidó államot, és egy másik szövegverzióban a palesztin menekültek kapcsán a "megszálló hatalom faji politikájáról" is említést tesz.

A Nobel-díjas Elie Wiesel és Simone Veil, az első, közvetlenül választott Európai Parlament elnöke, a francia Alkotmánytanács tagja a Háárec szerint közölte, részt vesz a svájci városban a fórum elleni tiltakozó megmozdulásokon. A nyugati demokráciák számára az állásfoglalás a többi közt a szólásszabadságra és a nemi irányultságra vonatkozó szövegrészek miatt általában is problémát jelenthet majd.

Washingtont, amely Durbanben még Izraellel együtt kivonult a tárgyalásokról, máris bírálatok érték, amiért most részt vesz - egyelőre legalábbis az ENSZ emberjogi tanácsában zajló előkészítő munkálatokban, amelyeket Líbia vezet, Irán és Kuba alelnöksége mellett. Az áprilisi amerikai jelenlétről még nincs döntés. A Forbes magazinban Anne Bayefsky egyenesen úgy véli: az Obama-kormány feláldozza Izraelt. A New York-i székhelyű Rágalmazásellenes Liga bojkottra szólított fel. A The Wall Street Journal epés vezércikkírója megjegyzi: jobban bízna az amerikai külügyminisztériumban, ha az előkészítő tárgyalásokban való részvételét nem szombaton este jelentette volna be, amikor a világ mással volt elfoglalva - a szerző szerint Washington akkor időzít így, amikor nem különösebben büszke saját döntésére.

Mások azt hangsúlyozzák: az elzárkózás sehová sem vezet. "Az Egyesült Államok az Izraelt rasszistaként megnevező erőfeszítésekkel szemben dolgozik a konferencián. A részvételünk tényfeltáró jellegű, az első lépést jelenti. Nem teszünk rá ígéretet, hogy ennél tovább is lépünk" - fogalmazott a The Washington Postnak Felice D. Gaer a két amerikai küldött egyike, az új ENSZ-nagykövet, Susan Rice megbízottja. Kenneth Roth, a Human Rights Watch emberjogi szervezet ügyvezető igazgatója hibának tartaná a távolmaradást. "Emlékeznünk kell rá, hogy a durbani folyamat konszenzusos (döntéshozatal); aki jelen van, megakadályozhatja bármilyen, helytelen állítás elfogadását. Ha az Egyesült Államok nem lesz jelen, úgy nem teheti ezt meg" - mondta.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.